Skandynawscy biskupi przed wizytą Papieża.
500-lecie reformacji to nie okazja do świętowania. Trzeba ją wspominać w duchu pokuty – piszą katoliccy biskupi krajów skandynawskich w wydanym dziś liście pasterskim przed wizytą Papieża w Szwecji. Franciszek przyjedzie do Lund i Malmö 31 października, aby wziąć udział w ekumenicznych uroczystościach inicjujących protestancki jubileusz.
Uzasadniając potrzebę zachowania pokutnej postawy podczas tego wydarzenia skandynawscy biskupi przypominają, że „reformacja doprowadziła do podziału. Chrześcijaństwo na tym ucierpiało i nadal cierpi z tego powodu. Na skutek tego podziału Kościół katolicki przez wiele wieków nie mógł prowadzić działalności w krajach nordyckich”.
Skandynawski episkopat wskazuje, że celem ekumenicznych dążeń powinna być pełna jedność w Chrystusie. Przyznaje, że trwający od ponad półwiecza dialog wydał już swoje owoce choćby w postaci wspólnej deklaracji o usprawiedliwieniu. Również przemiany, jakie nastąpiły w Kościele katolickim po Soborze, sprawiły, że wiele różnic zostało wyeliminowanych. Nadal jednak istnieją poważne rozbieżności w takich kwestiach, jak sakramentalność Kościoła, Następca Piotra, Maryja czy święci. Biskupi podkreślają, że nie są to przeszkody, których nie da się przezwyciężyć. Wyrażają jednak ubolewanie, że między katolikami i protestantami wyrastają nowe podziały spowodowane przez rozbieżności w kwestiach etycznych i moralnych, co dodatkowo komplikuje dialog ekumeniczny.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.