Iran: Zamachowcy przyszli z Pakistanu?

Irańskie MSZ wezwało pakistańskiego charge d'affaire, aby zaprotestować przeciwko wykorzystywaniu terytorium jego kraju przez terrorystów. Jest to odpowiedź na samobójczy zamach, w którym w niedzielę w regionie graniczącym z Pakistanem zginęło co najmniej 31 osób, w tym kilku dowódców Strażników Rewolucji - poinformowały irańskie media.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych uważa, że istnieją dowody na to, iż osoby, które przygotowały zamach dostały się do Iranu przez Pakistan - poinformowała państwowa Press TV. - Przedstawiciel Pakistanu zapewnił Teheran, że jego kraj użyje wszelkich środków, by zabezpieczyć granicę z Iranem".

Według agencji ISNA dyrektor departamentu ds. Azji zachodniej w irańskim MSZ stwierdził, iż "Republika Islamska oczekuje ze strony Pakistanu stanowczych działań uniemożliwiających przemieszczanie się terrorystów z pakistańskiego terytorium".

W przeszłości Iran oskarżał Pakistan o ukrywanie sunnickich rebeliantów z ugrupowania Jundallah. Zdaniem irańskich mediów to właśnie ta organizacja jest odpowiedzialna za zamach, do którego doszło w mieście Sarbaz, w niespokojnej południowo-wschodniej prowincji Beludżystan i Sistan. W regionie tym często dochodzi do starć między siłami bezpieczeństwa a sunnickimi rebeliantami i przemytnikami narkotyków.

W jednym z najkrwawszych w ostatnich latach ataków na Strażników Rewolucji zginęło w niedzielę co najmniej 31 osób, w tym pięciu dowódców tej najpotężniejszej organizacji militarnej w Iranie. Rannych jest co najmniej 28 osób. Zamachowiec-samobójca wysadził się przed salą, w której trwały obrady przywódców plemiennych.

Wśród ofiar są: wiceszef sił lądowych organizacji generał Nur Ali Szusztari i dowódca sił w prowincji generał Radżab Ali Mohamadzadeh, a także miejscowi przywódcy plemienni.

Irańskie siły zbrojne, które obwiniają o zamach terrorystów wspieranych przez "amerykańskiego Wielkiego Szatana i jego brytyjskiego sojusznika" zapowiedziały działania odwetowe.

"W niedalekiej przyszłości Iran przeprowadzi zemstę... oczyści ten region z terrorystów i przestępców" - głosi oświadczenie kwatery głównej sił zbrojnych cytowane przez agencję FARS

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
wiecej »