- Dokąd mają pójść potrzebujący, jeśli nie do nas, którzy mamy być odbiciem miłosiernego oblicza Ojca? - pytał ks. Grzegorz Michalczyk, rektor kościoła św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła, w którym odbyła się modlitwa z okazji 30. rocznicy spotkania międzyreligijnego w Asyżu.
Z okazji 30. rocznicy zainicjowanego przez Jana Pawła II spotkania międzyreligijnego w Asyżu, które odbyło się 27 i 28 października 1986 roku, Centrum Myśli Jana Pawła II zorganizowało międzyreligijne modlitwy i koncerty.
Międzyreligijna modlitwa o pokój odbyła się 26 października meczecie Ośrodka Kultury Muzułmańskiej oraz w synagodze im. Nożyków Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Wieczorem Wspólnota Sant’Egidio oraz ks. Grzegorz Michalczyk poprowadzili także modlitwę w kościele pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła przy placu Teatralnym.
W trakcie modlitwy wspominano mieszkańców krajów objętych działaniami wojennymi i konfliktami etnicznymi.
- Dokąd mają dziś pójść trudzący się i obciążeni? - pytał w komentarzu do czytanej w trakcie modlitwy ewangelii św. Mateusza ks. Grzegorz Michalczyk. - Wtedy mogli pójść do Niego. A do kogo dziś? To pytanie powinno przeszywać nasze serca, bo dziś ogromna rzesza trudzących się życie swoimi problemami. Ja mam tylko jedną odpowiedź na to pytanie: powinni iść do tych, którzy są mistycznym ciałem Chrystusa. Gdy mówimy „nie”, przeciwstawiamy się słowom Jezusa. Tak jakbyśmy powiedzieli: „nie chcemy, by zobaczyli w nas Twoje oblicze” - mówił krajowy duszpasterz środowisk twórczych.
Ks. Grzegorz Michalczyk stwierdził, że ciężar życia jest przygniatający, jeśli nikt nie chce go pomóc nieść. W tym kontekście przypomniał spotkanie międzyreligijne zwołane w Asyżu dla modlitwy o pokój przez Jana Pawła II. Przytoczył też słowa, które w we wrześniu 2016 r. wypowiedział na podobnym spotkaniu papież Franciszek: „Modlitwa i konkretna współpraca pomagają nie być uwięzionymi w logikach konfliktu i odrzucić buntownicze postawy tych, którzy potrafią tylko protestować i oburzać się. Modlitwa i gotowość do współpracy zobowiązują do prawdziwego, a nie iluzorycznego pokoju: nie spokoju tych, którzy unikają trudności i odwracają się w inną stronę, jeśli ich interesy nie zostaną naruszone; nie cynizmu tych, którzy umywają ręce od nie swoich problemów; nie podejścia wirtualnego ludzi osądzających wszystko i wszystkich na klawiaturze komputera, bez otwierania oczu na potrzeby braci i brudzenia sobie rąk dla tych, którzy są w potrzebie. Naszą drogą jest zanurzać się w sytuacje i dawać pierwszeństwo tym, którzy cierpią; podejmować konflikty i uzdrawiać je od wewnątrz; konsekwentnie podążać szlakami dobra, odrzucając złe ścieżki na skróty; cierpliwie podejmować z pomocą Boga i z dobrą wolą procesy pokojowe”.
Centrum Myśli Jana Pawła II zorganizowało także trzy koncerty nawiązujące do tradycji żydowskiej, muzułmańskiej i chrześcijańskiej. Dwa z nich, koncert zainspirowany religią muzułmańską o charakterze mistycznym oraz koncert transowej, mistycznej muzyki chasydów, w pieśniach bez słów nigunach, odbyły się na dziedzińcu kamienicy Foksal 11 w środę.
Na czwartek 27 października zaplanowano w tym samym miejscu o godz. 19 koncert napisany przez Konrada Kucza na 1050-lecie chrztu Polski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.