O Boże błogosławieństwo dla powstającego w Polsce pierwszego domu zakonnego prosili 21 października na Jasnej Górze zakonnicy ze Zgromadzenia Sług Miłości.
Bracia i ojcowie, znani bardziej pod nazwą guanellianie, zamieszkają w Skawinie w archidiecezji krakowskiej. Otwarcia Centrum „Don Guanella” dokona dzisiaj o godz. 17.00 metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
„Jestem przekonany, że wszelkie projekty, inicjatywy, czy to osobiste, czy wspólnotowe, czy również kościelne, trzeba powierzyć Matce Bożej, która wierzymy, że będzie przy nas tak, jak czuwała przy nowożeńcach w Kanie Galilejskiej” – mówi radca generalny guanellianów, ks. Wladimiro Bogoni.
Zgromadzenie Sług Miłości założył pod koniec XIX w. we Włoszech bł. Alojzy Guanella. Charyzmatem Wspólnoty jest prowadzenie dzieł miłosierdzia i apostolstwa miłości wśród ludzi najbardziej doświadczonych na ciele i duchu oraz pozbawionych ludzkiej pomocy. W swoich domach na całym świecie guanellianie troszczą się m.in. o sieroty, osoby starsze, samotne, chore psychicznie i fizycznie, a także dzieci i młodzież.
Prawie 500 guanellianów posługuje obecnie w 20 krajach, m.in. we Włoszech, Szwajcarii, Argentynie, Hondurasie oraz Kolumbii. Powołania do Zgromadzenia rodzą się także w państwach, w których ojcowie i bracia nie mieli, albo dotąd nie mają, domów zakonnych.
Brat Jarosław z Polski powołanie odkrył za pośrednictwem Internetu: „W wakacje przed maturą bardzo chciałem pojechać na rekolekcje, które odbywać się będą w górach. Spośród wielu ofert szczególnie zainteresowało mnie zaproszenie księży guanellianów. Pojechałem, zobaczyłem, no i jestem” - powiedział.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.