Około 50 dziewcząt i chłopców z ośmiu francuskojęzycznych krajów zachodniej Afryki (Beninu, Burkina Faso, Gwinei, Mali, Nigru, Senegalu, Togo i Wybrzeża Kości Słoniowej) zebrało się w Sikasso w Mali na seminarium o problemach pokoju i rozwoju widzianych z perspektywy przyszłości młodego pokolenia na Czarnym Lądzie.
Zostało ono zorganizowane przez międzynarodowy ruch Niezależnej Młodzieży Chrześcijańskiej (Jeunesse Indépendante Chrétienne Internationale). Należy do niego ok. 5 tys. licealistów, studentów i ludzi rozpoczynających pracę zawodową z Francji oraz różnych krajów afrykańskich i latynoamerykańskich. Przewodniczącym ruchu, którego statuty zostały zatwierdzone przez Papieską Radę ds. Świeckich, jest Malijczyk Théophane Traoré.
Malijskie spotkanie młodych afrykańskich katolików, kończące się w niedzielę 25 października, pokrywa się w czasie z ostatnim tygodniem trwającego w Rzymie Synodu Biskupów dla Afryki. Seminarium przewodniczy bp Jean Gabriel Diarra, który w episkopacie Mali stoi na czele Komisji Apostolstwa Świeckich i Rodziny. Celem spotkania jest przygotowanie uczestników do przyjęcia owoców obecnego zgromadzenia synodalnego i do przekazywania ich innym. Organizatorzy podkreślają konieczność nauczenia się, jak rozwiązywać sytuacje konfliktowe bez odwoływania się do przemocy, a w oparciu o naukę społeczną Kościoła. Uwzględniają też potrzebę prowadzenia dialogu międzyreligijnego.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.