Episkopat USA ma od wczoraj nowe kierownictwo. Jego przewodniczącym został kard. Daniel DiNardo metropolita Galveston-Houston w Teksasie, a zastępcą abp José Gómez z Los Angeles.
Jak przyznaje sam kard. DiNardo, obaj reprezentują konserwatywny nurt amerykańskiego katolicyzmu. Podkreśla on jednak, że niedorzecznością byłoby postrzegać ich wybór jako sprzeciw wobec reformatorskich planów Papieża Franciszka. Można być tradycjonalistą, a zarazem trzymać z Papieżem w kwestii miłosierdzia czy prowadzenia Kościoła na peryferie – podkreślił kard. DiNardo.
Nowy przewodniczący amerykańskiego episkopatu przyznał, że wybór biskupów potwierdza, jak wielkie znaczenie ma dla nich kwestia imigracji. Zarówno bowiem Teksas, jak i Kalifornia to stany o wyjątkowo wysokiej liczbie migrantów. Sam zaś abp Gómez jest Meksykaninem, który przyjechał do USA jako kapłan Opus Dei i dopiero od 1995 r. ma amerykańskie obywatelstwo. Kard. DiNardo zapewnił, że jednym z priorytetów jego kadencji będzie wzmocnienie obrony życia w Stanach Zjednoczonych. Podczas kampanii wyborczej Donald Trump złożył w tej kwestii ważne obietnice. Budzi to pewne nadzieje – przyznaje amerykański kardynał, który w przeszłości stał w tamtejszym episkopacie na czele komisji obrony życia.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.