Mówił górnikom abp Wiktor Skworc. Na Mszy barbórkowej modlił się z nimi w kościele NSPJ w Jastrzębiu-Zdroju.
Mówił też o podobnej tragedii, która nastąpiła trzy lata później w kopalni "Wujek" - Ruch Śląsk. Zginęło wtedy 20 górników. Wymienił też wybuch w kopalni "Wesoła" w Mysłowicach, w wyniku którego dwa lata temu - 14 października 2014 r. - zginęło 5 górników.
Mówiąc o ofiarach wypadków pod ziemią, abp Skworc przypomniał inicjatywę sprzed trzech lat - utworzenia na Hałdzie Murckowskiej, w granicach Katowic, Szlaku Pamięci - Górniczej Kalwarii.
- W efekcie narastającego kryzysu w górnictwie realizację projektu zamrożono. Pozostaje wyrazić nadzieję, że inicjatywa wpisania w Drogę Krzyżową pamięci o wszystkich katastrofach górniczych i ich ofiarach zostanie kiedyś zrealizowana - wyjaśniał.
Radykalne porządki
Metropolita katowicki, odnosząc się do obecnego stanu górnictwa, podkreślił, że obowiązkiem Skarbu Państwa jest "radykalne uporządkowanie" tej branży.
- Pomimo trudności w jej restrukturyzacji, w przyszłość patrzymy z optymizmem! Mamy nadzieję, że na szczeblu krajowym węgiel pozostanie nadal podstawowym nośnikiem energii, bo jest to jedyne paliwo, którego mamy pod dostatkiem. To wyłącznie ono zapewnia naszej ojczyźnie niezależność energetyczną - mówił.
Abp Skworc pochwalił projekt łączenia górnictwa z energetyką oraz przemysłem chemicznym. Wspominał też o możliwości wypracowania kompromisu z wymogami, jakie stawia ustawa antysmogowa.
- Węgiel jest czarny i brudny, ale może być źródłem czystej energii, o ile będą jasno określone parametry tego surowca, przeznaczonego do ogrzewania naszych domów i mieszkań. A to można zrobić od zaraz! - mówił.
Metropolita odwołał się także do dialogu społecznego, podczas którego mówi się o przyszłości górnictwa. Przypomniał też, że obecnie "na płatności publicznoprawne górnictwa składają się 43 różnego rodzaju podatki i obciążenia".
- Uczciwość wymaga, aby opinia publiczna była poinformowana, jakie środki górnictwo przekazuje do budżetu państwa; ile wnosi poza tym dobrem, jakim w naszym kraju jest węgiel, źródło energii i gwarant energetycznego bezpieczeństwa państwa - mówił. Całość kazania: TUTAJ.
W niedzielę na Mszy barbórkowej górnicy spotkali się także w Rudzie Śl. Mszy w kościele św. Pawła Apostoła przewodniczył bp Marek Szkudło. Relacja: TUTAJ.
aktualna ocena | 3,0 |
głosujących | 10 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.