Polacy mieszkający w Szwecji nie zapominają o grobach rodaków nawet w najdalszych zakątkach Skandynawii. Wszędzie zapłonie, lub już zapłonął już, symboliczny znicz.
W Sztokholmie i okolicach grobami Polaków od lat opiekuje się Polski Komitet Pomocy, który razem z parafią katolicką organizuje obchody dnia Wszystkich Świętych. Już w ubiegłą sobotę na cmentarzu Haga Norra w podsztokholmskiej gminie Solna odbyła się uroczystość z udziałem konsula, harcerzy oraz organizacji polonijnych.
Na cmentarzu Haga Norra można odnaleźć groby znanych Polaków, między innymi Stanisława Augusta Thugutta, wicepremiera rządu Jana Grabskiego, Wiesława Patka, ministra RP na uchodźstwie, czy Janiny Kurkowskiej-Spychaj, legendy łucznictwa.
W sobotę zapłoną znicze na polskich mogiłach na wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO Cmentarzu Leśnym w Sztokholmie, a także w miejscowości Mariefred, gdzie spoczywają marynarze z polskich okrętów podwodnych, internowanych w Szwecji w 1939 roku.
W niedzielę odbędą się uroczystości na cmentarzu w Norrk"ping.
- Tradycyjnie staramy się dotrzeć do wszystkich polskich grobów. Nie wszędzie możemy być osobiście, ale już wiemy, że w stersund czy Umea na północy Szwecji groby odwiedzi Polonia lub miejscowe władze - mówi Radomir Wojciechowski, konsul RP w Sztokholmie.
Bez zniczy nie pozostaną również 1 listopada odkryte w zeszłym roku groby dwóch Polaków w miejscowości Arjeplog, 60 kilometrów na południe od bieguna północnego. Spoczywają tam uciekinierzy z hitlerowskiego obozu w Norwegii, którzy nie przeżyli wyczerpującej drogi; ich ciała znaleziono w 1944 roku.
W Szwecji spora część polskich mogił to groby ofiar obozów koncentracyjnych przywiezionych na leczenie przez szwedzki Czerwony Krzyż w ramach akcji białych autobusów.
- Groby osób, które zmarły wkrótce po przybyciu Szwecji rozproszone są po całym kraju. Na południu od Malmoe aż po Gotlandię - mówi Jarosław Łasiński, konsul generalny RP w Malmoe, który już zdążył odwiedzić polski cmentarz w miejscowości L"rbo na Gotlandii.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.