Prawie półtora tysiąca osób zobaczyło premierę spektaklu o bł. Karolinie, która odbyła się 9 grudnia w mieleckim kościele Ducha Świętego.
- Byłem na próbie, ale koncert w pierwszym wykonaniu jest niesamowity. To jest misterium, które pochyla się nad losem człowieka, które stawia pytania i choć daje podpowiedzi, to jednak człowiek sam musi się w swoim losie i codziennym zmaganiu odnaleźć - mówił zaraz po premierze oratorium "Karolina - wystarczy sobą być" ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.
Jak zauważył z kolei ks. Waldemar Ciosek, gospodarz kościoła pw. Ducha Świętego w Mielcu, gdzie 9 grudnia odbyła się premiera oratorium, to wielkie wydarzenie ewangelizacyjne - bo tak chce nazywać ten spektakl - doskonale wpisuje się w czas Adwentu, czas tęsknoty za Bogiem.
Według jego szacunków prawie półtora tysiąca osób przyszło, by w nim uczestniczyć, głównie mielczan, ale przyjechali także autokarami z innych stron diecezji, m.in. jeden autobus z Radłowa i okolic bliskich Karolinie.
Trudno zaprzeczyć, że te 2 godz. i 20 min., bo tyle trwa oratorium, to adwentowe rekolekcje, które pokazują drogę do ostatecznego zwycięstwa. Karolina śpiewa, że wystarczy tylko sobą być - zachować godność i wartości, a Bóg poprowadzi gdzie trzeba.
Według ks. Szostaka, oratorium pokazuje, że Karolina już dawno przekroczyła granice, nie tylko diecezji.
- Okazuje się, że prości ludzie, którzy nie napisali ani jednej książki, tj. Karolina, mają nam tyle do powiedzenia, trzeba ich tylko słuchać - zachęca.
Andrzej Pacuła, autor tekstów, dokonał mistrzowskiego pokazania piękna, ale i tajemnicy życia ludzkiego. To, z czym człowiek na co dzień się zmaga, dotyczy zarówno tych, którzy prowadzą życie proste i zwyczajne, jak i głębokie czy bogate. Podłość, heroizm, piękno, codzienna szarość, miłość czy wierność dotyka zarówno pałaców, jak i wsi. Z kolei wojna, której ofiarą stała się Karolina, toczy się i dziś.
Na tych, którzy obejrzeli oratorium, niesamowite wrażanie zrobiła muzyka i klimat, który udało się wytworzyć, łącząc nieraz bardzo skrajne gatunki. Została ona stworzona przez kompozytorów poruszających się w różnych stylistykach muzycznych - Witka Górala i Ryszarda Kuska.
W wykonanie oratorium zaangażowało się kilkudziesięciu artystów, amatorów, jak i profesjonalistów, pochodzących z różnych stron diecezji, a nawet z innych części południowej Polski. Reżyserką spektaklu jest Magdalena Drozd. Dziś 10 grudnia oratorium o Karolinie zostanie zaprezentowane o godz. 19 w sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.
Zdjęcia ze spektaklu o Karolinie zamieściliśmy TUTAJ. Zobacz także fragment oratorium:
Gość Tarnowski
Oratorium o Karolinie
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.