200 mln chrześcijan dyskryminowanych

Brak komentarzy: 0
KAI

publikacja 04.11.2009 15:52

O wypełnianie zasad ONZ dotyczących poszanowania praw człowieka, a zwłaszcza prawa do wolności religijnej zaapelował abp Celestino Migliore. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy centrali Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku przypomniał, że ponad 200 milionów chrześcijan na całym świecie pada ofiarą dyskryminacji ze względu wyznawaną wiarę. Szef misji watykańskiej zabrał głos podczas 64 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Abp Migliore zauważył, iż w świecie narasta zjawisko nietolerancji religijnej, zaś grupą najbardziej dyskryminowaną są chrześcijanie różnych wyznań. Ponad 200 mln z nich napotyka na trudności ze względu na struktury prawne i kulturowe prowadzące do ich dyskryminacji. W tym kontekście watykański dyplomata wymienił ataki na chrześcijan w niektórych krajach Azji i Bliskiego Wschodu. Ich obiektem były poszczególne wspólnoty, a skutkiem zgony i rany wielu chrześcijan. Delegacja Stolicy Apostolskiej z zadowoleniem przyjęła obietnicę władz Pakistanu, który zobowiązał się do zrewidowania tzw. ustawy o bluźnierstwie. „Nazbyt łatwo stała się ona w rękach ekstremistów narzędziem niesprawiedliwości wobec tych, którzy zgodnie z własnym sumieniem postanowili przyjąć inną religię” – stwierdził abp Migliore.

Szef delegacji watykańskiej zaznaczył, że ustawy tego typu krzewią nienawiść i przemoc. „Rządy muszą zwrócić uwagę na przyczyny nietolerancji religijnej i uchylić prawa służące jako narzędzie nadużyć” – powiedział. Jednocześnie przeciwstawił się ustawodawstwu, które ograniczałoby wolność słowa, ale nie zmieniałoby postaw. "Potrzebna jest wola zmiany" – argumentował abp Migliore. Zauważył, że można to osiągnąć przez rozbudzenie świadomości poszczególnych osób, natomiast państwa nie powinny rezygnować z ograniczania wolności słowa.

Zdaniem delegata Stolicy Apostolskiej przezwyciężenie nienawiści i przemocy wymaga współpracy ludzi różnych religii, aby osiągnąć lepsze zrozumienie. „Konieczna jest autentyczna przemiana umysłów i serc: można tego dokonać przez edukację, wskazującą na znaczenie tolerancji i poszanowania dla różnorodności kulturowej i religijnej” – powiedział abp Migliore. Zaznaczył, iż warunkiem wstępnym przemiany społecznej jest współpraca różnych religii. Powinna ona prowadzić do zmiany umysłów i serc, aby możliwe było budowanie kultury tolerancji i pokojowego współistnienia.


Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ jest przekonany, że wszystkie kraje świata muszą wypełniać wskazania tej organizacji dotyczące poszanowania praw człowieka. „Chodzi o to, aby wszyscy ludzie, niezależnie od swych przekonań, mogli się cieszyć pełnym szacunkiem, należnym im ze względu na ich godność jako członkowie rodziny ludzkiej” – powiedział na forum ONZ abp Celestino Migliore.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona