26. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy trwa na Jasnej Górze. W dwudniowym spotkaniu udział bierze kilka tysięcy osób przybyłych m.in. dziesięcioma specjalnymi pociągami. Modlitwie braci kolejarskiej towarzyszy hasło: „Polski kolejarz w służbie życia”. Uroczysta Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 pod przewodnictwem i z homilią bp Wacława Depo, ordynariusza zamojsko-lubaczowskiego.
„Modlitwa kilku pokoleń środowisk kolejarskich z całej Polski będzie wyznaniem wiary w Boga, który jest Bogiem życia i uwielbieniem Maryi jutrzenki nowego świata i Matki żyjących. Od Niej chcemy się uczyć szacunku do życia własnego i drugiego człowieka oraz stworzonego świata”, napisał w zaproszeniu na pielgrzymkę ks. kan. Eugeniusz Zarębiński, krajowy duszpasterz kolejarzy.
Tegoroczne spotkanie odbywa się w 15. rocznicę erygowania Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich i jest okazją do wdzięczności Bogu i ludziom za ten dar. W Roku Kapłańskim kolejarze pragną wyrazić wdzięczność wszystkim duszpasterzom za ich posługę kolejarskim rodzinom.
Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich erygowała Konferencja Episkopatu Polski 22 października 1994 r. W statucie organizacji zapisano, że celem Stowarzyszenia jest kształtowanie życia ludzi świeckich związanych zawodowo z kolejnictwem w oparciu o chrześcijańską koncepcję człowieka i świata, ujętą w społecznym nauczaniu Kościoła rzymsko-katolickiego oraz zgodnie z polską tradycją narodową. Stowarzyszenie realizuje swoje cele między innymi poprzez: pracę formacyjną, organizowanie i prowadzenie zebrań, dyskusji, odczytów, seminariów, konferencji, studiów programowych, dni skupienia, rekolekcji i pielgrzymek, a także prowadzenie działalności wydawniczej, m.in. pisma „Zwrotnica”.
Siedziba Zarządu Głównego KSKP mieści się w Lublinie. Przewodniczącym Stowarzyszenia jest mgr inż. Józef Dąbrowski, a duchowym opiekunem - Krajowy Duszpasterz Kolejarzy, ks. Eugeniusz Zarębiński, który jest również redaktorem "Zwrotnicy".
W pielgrzymce zwyczajowo uczestniczą kolejarze z zagranicy. Ok. 100 osób przyjechało ze Słowacji, są także goście z Węgier, Białorusi i Francji. Spotkanie rozpoczęła konferencja pt. „Kapłan nie żyje dla siebie, żyje dla was”, którą wygłosił wczoraj wieczorem ks. dr Andrzej Krasowski z Lublina. Po niej, na Wałach Jasnogórskich odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, przy zapalonych pochodniach. O godz. 21 Apel Jasnogórski poprowadził ks. Leonard Poloch z archidiecezji poznańskiej, a następnie rozpoczęła się Pasterka maryjna. Kolejarze przez całą noc czuwali na modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Dzisiejszy program pielgrzymki rozpoczęło spotkanie pt. „Jubileusz czasem wdzięczności i wierności polskich kolejarzy nauczaniu Jana Pawła II. Obecność i posługa Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich w środowisku kolejarskim”. Odbędzie się także spotkanie duszpasterzy kolejarzy, rodzin kolejarskich, pracowników kolei, związków zawodowych z ministrem transportu. Na godz. 11.00 planowana jest uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa zamojsko-lubaczowskiego Wacława Depo. Na zakończenie krajowy duszpasterz kolejarzy dokona Aktu zawierzenia Matce Bożej kolejarskich rodzin.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.