„Półtora wieku temu, na początku rewolucji przemysłowej, określono religię jako «opium ludu». Dziś, w kontekście globalizacji, uważa się ją coraz częściej za «witaminę ubogich»” – powiedział na forum ONZ abp Celestino Migliore.
Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych zabrał głos 10 listopada na sesji plenarnej Zgromadzenia Ogólnego o kulturze pokoju. Zwrócił uwagę, że specyficzny wkład wnoszony przez religie oraz dialog i współpraca między nimi służą duchowemu i transcendentnemu wymiarowi człowieka. Przyczyniają się one do ochrony życia, oczyszczania instytucji, pojednania. Papieski dyplomata przyznał, że nieraz manipulowano religiami, a ideologie i ruchy nacjonalistyczne wykorzystywały je dla własnych celów. Te nadużycia doprowadziły na forum ONZ do debat w kontekście praw człowieka.
Abp Migliore podkreślił, że wyznawcy wielu religii współpracują z coraz większym przekonaniem i zaangażowaniem. Przypomniał podejmowane przez Stolicę Apostolską inicjatywy rozmów między różnymi wyznaniami chrześcijańskimi oraz z wyznawcami judaizmu, buddyzmu, hinduizmu czy islamu. Wskazał, że dialog międzyreligijny stwarza niezbędne podstawy dla szerszej kultury współdziałania, wdrażanej przez różne instytucje akademickie, polityczne, gospodarcze. „Można śmiało powiedzieć, że specyficzna odpowiedzialność spoczywająca na Narodach Zjednoczonych w odniesieniu do religii to przede wszystkim pomoc państwom w zapewnieniu pełnej wolności religijnej na wszystkich szczeblach” – dodał watykański przedstawiciel przy ONZ. Zwrócił uwagę, że obejmuje ona nie tylko wolność sumienia, ale również wyznawania i praktykowania własnej religii bez żadnych ograniczeń.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.