Brytyjskie ministerstwo obrony zbada ok. 33 nowo ujawnionych przypadków maltretowania, seksualnego upokarzania, napaści i tortur, których mieli dopuścić się brytyjscy żołnierze na irackich cywilach - pisze sobotni "The Independent".
O przypadkach tych powiadomił resort obrony reprezentujący Irakijczyków adwokat Phil Shiner. Według gazety przypadki te prowokują pytanie, czy Brytyjczycy nie działali w zmowie z Amerykanami w fizycznym i psychicznym znęcaniu się nad Irakijczykami na terenie swoich baz.
Z listu Shinera wynika, iż Brytyjczycy odtwarzali techniki seksualnego upokarzania stosowane przez Amerykanów w bagdadzkim więzieniu Abu Ghraib we wczesnym etapie okupacji Iraku.
Minister stanu w ministerstwie obrony Bill Rammell powiedział BBC, że resort podchodzi do takich zarzutów "niezwykle poważnie", ale zastrzegł, iż "formalne dochodzenie" musi zostać przeprowadzone "bez formowania pochopnych ocen".
Wskazał, iż w Iraku służyło ponad 120 tys. Brytyjczyków, z czego tylko niewielka liczba swoim postępowaniem odbiegała od przyjętych standardów.
Jedna z 33 spraw dotyczy domniemanego gwałtu na 16-letnim Irakijczyku dokonanego przez dwóch żołnierzy brytyjskich w 2003 r. Inne dotyczą zmuszania do obnażenia się, molestowania, fotografowania i nakłaniania Irakijczyków do walki wręcz między sobą.
Niektórzy mieli być zmuszani do układania się w "piramidy ciał". Jedna z ofiar była poddana elektrowstrząsom. W upokarzaniu na tle seksualnym miały brać udział również brytyjskie żołnierki.
"Powodem do głębokiego zaniepokojenia są wyraźne podobieństwa (między amerykańskim a brytyjskim przypadkami - PAP) w posługiwaniu się technikami seksualnego upokarzania" - cytuje Shinera "The Independent".
W Londynie przed specjalną komisją toczy się osobne, publiczne dochodzenie ws. śmierci 26-letniego irackiego recepcjonisty hotelowego Baha Mousy, który zmarł w czasie pobytu w brytyjskim areszcie. Wcześniej sąd przyznał wysokie odszkodowanie dla jego rodziny i innych Irakijczyków aresztowanych i torturowanych razem z nim.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.