Na pogorzelisku domu w Bergen, który zamieszkiwało 25 Polaków, znaleziono dwa ciała. Na razie nie potwierdzono, czy są to dwaj Polacy, którzy zaginęli w nocnym pożarze - poinformował PAP konsul ambasady RP w Oslo Marek Pędzich.
"Nie znając ostatecznego potwierdzenia policji i wyników autopsji, nie możemy potwierdzić, że to te osoby. Cały czas mają status osób zaginionych" - powiedział konsul. Nie wiadomo, kiedy można spodziewać się wyników badań.
Ogień w zamieszkanym przez Polaków piętrowym, drewnianym budynku w Bergen w południowo-zachodniej Norwegii wybuchł w nocy z piątku na sobotę około godz. 3 nad ranem.
Jak wyjaśnił Pędzich, trzy osoby nadal przebywają w szpitalu. Jedna z nich ma uraz głowy, a dwie złamania kończyn. Obrażenia powstały, ponieważ osoby te ratowały się, wyskakując przez okna z płonącego domu. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jedna osoba, która mogła puścić szpital, wróciła do Polski.
16 osób, które nie ucierpiały w wyniku pożaru, zostało umieszczonych w hotelu. Polacy otrzymali pomoc psychologów i tłumaczy, a także ubrania i posiłek. Jedna trzyosobowa rodzina z dzieckiem samodzielnie znalazła sobie zakwaterowanie - informował wcześniej ambasador RP w Oslo Wojciech Kolańczyk.
"Mają zapewnioną bardzo dobrą opiekę - powiedział konsul Pędzich. - Na miejscu jest dwóch naszych konsulów, którzy z każdym indywidualnie ustalają, jaka pomoc jest potrzebna".
Pomocy udziela również miasto Bergen oraz firma, w której zatrudnieni byli wszyscy Polacy. Wszyscy oni pochodzili z jednego regionu polski - Podkarpacia. Do pomocy włączyła się Polonia. Jej przedstawiciele odwiedzili osoby przebywające w hotelu i służą jako tłumacze.
Wciąż nie wiadomo, jakie były przyczyny pożaru. "Nie podejrzewam, żebyśmy szybko mieli oficjalną wiadomość na temat przyczyny pożaru, a mówię to na podstawie dotychczasowych doświadczeń. Myślę, że śledztwo potrwa kilka miesięcy" - powiedział konsul Pędzich.(PAP)
keb/ kar/ woj/
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.