"Rzeczpospolita": Flaga zalecana

Nie będzie przymusu wieszania flagi narodowej na każdym budynku - jak donosiły niedawno niektóre media. Ma być to tylko ustawowo "zalecane" - donosi „Rzeczpospolita”.

Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma rozpatrywać projekt nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych. Ustawa reguluje także zasady wywieszania flagi państwowej. Projekt przygotowali posłowie PiS.
 
„Ustawa ta ogólnie gwarantuje każdemu prawo wywieszenia flagi, by uczcić np. święto państwowe. Z kolei urzędy publiczne mają taki prawny obowiązek. Warunek jest tylko jeden: można to robić, byle nie uchybić czci, jaka należy się symbolom narodowym” - czytamy w „Rzeczpospolitej”.
 
jaki jest powód nowelizowania ustawy? Takie pytanie „Rzeczpospolita” zadała posłowi Arkadiuszowi Czartoryskiemu z PiS, który jest współautorem projektu. „Miałem sygnały, że prawo do wywieszania flagi było ograniczane. Swego czasu np. skandynawska dyrekcja fabryki w Szczecinie nie pozwoliła miejscowej organizacji związkowej wywiesić flagi na święto 15 sierpnia (z argumentacją, że „to nie nasze święto”), wywiesiło natomiast flagę swego kraju. Podobne skargi były ze strony mieszkańców na deweloperów i właścicieli kamienic” - wyjaśnił gazecie poseł.
 
„Pierwotny projekt noweli przewidywał, że flagę RP można podnosić lub umieszczać na budynkach mieszkalnych albo przed nimi (podobnie na budynkach, w których prowadzi się działalność gospodarczą) oraz w innych miejscach z okazji świąt i rocznic państwowych i innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym. Nie mówił o przymusie, ale możliwości właściciela mieszkaniaczy sklepu (a pośrednio o przymusie owego dewelopera). W trakcie prac sejmowych podany został jednak obróbce i obecna wersja noweli „zaleca” już tylko wieszanie flagi”. T będzie bubel ustawowy - konkluduje „Rzeczpospolita”.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-3°C Piątek
wieczór
-4°C Sobota
noc
-6°C Sobota
rano
-4°C Sobota
dzień
wiecej »