Centralne obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych odbyły się w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie k. Tarnowa. Mszy w intencji ofiar i ich rodzin przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski. W homilii apelował, by droga stała się miejscem życia i odpowiedzialnych zachowań.
„Chrystus jest naszą Drogą. Kto zna Chrystusa, ten zachowuje ostrożność na drodze – mówił bp Płoski. – Nie myśli jedynie o sobie i o tym, aby jak najszybciej dotrzeć do celu. Widzi osoby, które towarzyszą mu na drodze, każda ze swym własnym życiem, z pragnieniem dotarcia do celu, i z własnymi problemami. Widzi w nich braci i siostry, dzieci Boże, oto postawa, która wyróżnia chrześcijańskiego kierowcę. Ulica nie jest jedynie miejscem poruszania się, lecz staje się także miejscem życia”. Kaznodzieja przestrzegł kierowców, aby nie popadali w „ubóstwianie” własnego samochodu i w pokusę dominacji nad drogą i innymi jej użytkownikami, bo to prowadzi do takich zachowań, jak „nieuprzejmość, obraźliwe gesty, obelgi, przekleństwa, utrata poczucia odpowiedzialności, rozmyślne łamanie przepisów kodeksu drogowego”.
Po zakończeniu Eucharystii został wmurowany kamień węgielny pod pomnik zatytułowany „Przejście”, który będzie upamiętniał ofiary wypadków drogowych. Pomnik symbolizuje odcinek drogi, na którym doszło do wypadku. Można wejść do jego wnętrza i aby wyjść, trzeba przejść przez wąską szczelinę, która prowadzi w stronę światła. Ma to symbolizować oczyszczenie. Obok pomnika ma powstać także ośrodek pomocy i terapii dla osób poszkodowanych w wypadkach.
Dzisiejsza uroczystość została poprzedzona konferencją, która odbyła się 13 listopada w Sejmie pt. „Ofiary Wypadków Drogowych – Nasza Wspólna Odpowiedzialność”.
Inicjatorem całej akcji profilaktycznej jest ks. Marian Midura – krajowy duszpasterz kierowców.
Raport wskazuje, że powszechne w systemie ochrony zdrowia są seksizm i przemoc słowna.