Prezydent Andrzej Duda wręczy w sobotę Order Orła Białego kard. Stanisławowi Dziwiszowi - poinformował PAP szef Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.
Kard. Stanisław Dziwisz był 76. biskupem krakowskim. Metropolitą mianował go 3 czerwca 2005 r. papież Benedykt XVI, a ingres do Katedry na Wawelu i objęcie urzędu przez abp Dziwisza nastąpiło 27 sierpnia 2005 r. Wcześniej przez niemal 27 lat jako ksiądz, a potem biskup, był osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II, jego doradcą, przyjacielem, powiernikiem i opiekunem.
Z inicjatywy kard. Dziwisza w Krakowie na tzw. Białych Morzach wybudowano Centrum "Nie lękajcie się!" oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II. Dzięki jego staraniom w lipcu zeszłego roku Polska była gospodarzem Światowych Dni Młodzieży, które zgromadziły ponad 2 miliony młodych ludzi z ponad 180 krajów.
Podczas ponad 11 lat posługi kard. Dziwisz, odwiedził niemal wszystkie parafie archidiecezji krakowskiej i ustanowił 30 nowych. Wyświęcił 191 księży diecezjalnych i zakonnych. W 2006 r. w Krakowie otwarto pierwsze w Polsce "Okno życia".
Po ukończeniu 75 lat - w kwietniu 2014 - kard. Dziwisz zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, oddał się do dyspozycji papieża. Nadal pełnił posługę ze względu na przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Jego następcą będzie abp Marek Jędraszewski.
8 grudnia 2016 r. papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Stanisława Dziwisza z posługi metropolity krakowskiego.
Order Orła Białego jest najwyższym orderem Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawany jest za "znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej". Został ustanowiony w roku 1705 i odnowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawą z dnia 4 lutego 1921 r.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.