Wypowiedzi moralne Kościoła, szczególnie w kwestiach takich jak aborcja czy ubezpieczenia społeczne dla najuboższych, są obowiązkiem wobec kraju i Boga – zaznaczył kard. Francis George, rozpoczynając jesienną sesję amerykańskiego episkopatu.
Purpurat przypomniał, że chociaż obecnie chce się wyeliminować głos Kościoła z debaty publicznej, to jego rolą jest nie tylko czuwanie nad wiarą, ale również przewodzenie w sprawach sumienia całemu narodowi, także ludziom, którzy do Kościoła nie należą. Zauważył, ze kwestie moralne, mimo, że nabierają znaczenia politycznego, nadal pozostają kwestiami moralnymi.
Trzydniowa sesja episkopatu w Baltimore zakończy się 19 listopada, a jej program dominują zagadnienia bioetyczne, małżeńskie, troska o powołania i kwestie liturgiczne. Episkopat przygotowuje całościowy dokument nt. małżeństwa, jako nierozerwalnego związku jednej kobiety i jednego mężczyzny, oraz zagrożeń, z jakimi ono musi się zmierzyć w dzisiejszej hedonistycznej cywilizacji.
W Roku Kapłańskim biskupi przypomnieli o niezbywalnej roli wyświęconych duszpasterzy, do których zadań należy wychowywanie, zarządzanie i pocieszanie w imię Chrystusa. Bez powołań kapłańskich wszelkie wysiłki podejmowane w Kościele upadną i upodobnią go do świeckiego stowarzyszenia. Największą jednak stratą będzie pozbawienie wiernych Eucharystii. Kościół będzie wtedy jeszcze wspólnotą wiernych, ale już nie w pełni ciałem Chrystusa – zaznaczył kard. George. Na zakończenie biskupi ocenią postęp prac nad tłumaczeniem i przygotowaniem nowego wydania Mszału Rzymskiego dla diecezji amerykańskich.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.