Co miesiąc zamyka się jeden klasztor

Przed życiem konsekrowanym w Hiszpanii stoją poważne wyzwania.

Średnio każdego miesiąca w Hiszpanii zamyka się jeden klasztor. Takie dane podała tamtejsza Konferencja Zakonów Męskich i Żeńskich CONFER. Kraj ten ma jeszcze 41.974 osób zakonnych, choć to mniej, niż rok temu (42.292). 75 proc. stanowią kobiety. Do podanej liczby trzeba dodać jeszcze mnichów i mniszki – łącznie ok. 9 tys. Główne problemy życia konsekrowanego to wysoki wiek oraz brak powołań.

Średnia wieku osób zakonnych w Hiszpanii jest wysoka. Stąd śmierć jest naturalnym i głównym powodem zmniejszania się liczby zakonników. „Nie chodzi o wystąpienia, o których mówił Papież Franciszek w ostatnią sobotę” – zwraca uwagę s. María Rosario Ríos, przewodnicząca CONFER. Oczywiście, są „powołania, ale nie tak, jak 40 lat temu”. W bieżącym roku w nowicjatach łącznie jest 336 osób: 107 nowicjuszy i  229 nowicjuszek. „Nie ma powołań do życia zakonnego, tak jak nie ma ich do małżeństwa. Problem jest o wiele głębszy” – mówi s. Ríos. Jej zdaniem należy zacząć od ewangelizacji młodzieży, ponieważ „nikt nie będzie myślał o Kościele i powołaniu, jeśli wcześniej nie pozna Jezusa Chrystusa”. Zmieniło się też społeczeństwo. „Trzydzieści lat temu 25-latek uważany był za dorosłego, mógł się ożenić i założyć rodzinę. Dzisiaj mówimy o 30-letniej młodzieży. Pewne procesy opóźniły się i trzeba mieć to na uwadze” – podkreśla s. María Rosario Ríos.

W hiszpańskim życiu zakonnym od kilku lat obserwuje się restrukturyzację zakonów i zgromadzeń, określanie priorytetów mając na uwadze stan personalny wspólnot, głównie wiek, oraz zamykanie klasztorów i łączenie wspólnot. Najtrudniejsza sytuacja panuje w żeńskich klasztorach klauzurowych. Z drugiej strony nadzieją napawają nowe formy życia zakonnego i apostolskiego. Niektóre z nich nie tylko nie narzekają na brak powołań, ale wręcz cechuje je dynamiczny rozwój.

«« | « | 1 | » | »»
 • Trydentina
  02.02.2017 19:20
  No coż, "owoce" Soboru i otwarcia okna na świat są takie jak widać...
 • aaa
  02.02.2017 23:56
  nie procesy się opóźniły, tylko młodzież jest ściągana przez media, system edukacji czy zatrudnienia w taki klimat i postawy, gdzie się nie za bardzo odnajdzie z dotychczasowymi drogami powołania, zanim się ogarnie, że to nie to potem z tego "wymiksuje" jest dość późno, gadka, że się procesy opóźniły, jest na prawdę głupawa, w ogóle jakby obok tematu
 • Krzysiek
  03.02.2017 08:43
  >>nowe formy życia zakonnego i apostolskiego. Niektóre z nich nie tylko nie narzekają na brak powołań, ale wręcz cechuje je dynamiczny rozwój.<< Dobrze, że był II Sobór Watykański, który pomaga znaleźć się w dynamice współczesnego świata.
 • W.
  03.02.2017 17:52
  Bo świat się zmienił, na gorsze. Wydaje mi się, że w dzisiejszym świecie człowiek od małego bombardowany jest tyloma bodźcami - internet, smartfony, tv, tablety - jak również przyjemnościami życia (kino, hipermarkety, wycieczki szkolne, trenowanie sportów, targi i wystawy oraz pokazy wszystkich możliwych produktów, reklamy , pełno golizny i seksu w teledyskach dla młodzieży i w mediach, kult ciała), że naprawdę trudno w tym wszystkim usłyszeć Boga. Jest raczej pogoń za doznaniami, co jeszcze można się nauczyć, ile językow obcych, jakie studia skończyć , gdzie pojechać, na jakim strzeżonym osiedlu kupić mieszkanie, jak zmienić pracę na coraz lepszą. Boga słucha się w ciszy. Sens życia wielu dziewczyn czy facetów polega na wrzucaniu swoich zdjęć prawie bez ubrań i w różnych pozach, codziennie nowa fotka i żeby było jak najwięcej "plusików" od oglądających, co za żenada. I takie duże dzieci mają szansę na dorośnięcie i zasilenie szeregów zakonnych? Szczerze wątpię.Nie wiem czy do zakonów będzie wielu chętnych w przyszłości....
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  1°C Niedziela
  noc
  -1°C Niedziela
  rano
  3°C Niedziela
  dzień
  4°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »