Syria: Armia przejęła kontrolę nad 32 miejscowościami w prowincji Aleppo

Syryjska armia rządowa podała, że odebrała w ciągu 20 dni Państwu Islamskiemu (IS) kontrolę nad 32 wioskami i osadami w północno-wschodniej części prowincji Aleppo. W prowincji tej nacierają na IS wojska tureckie, siły syryjskiej opozycji i Kurdowie.

Najwyższe Dowództwo Syryjskich Sił Zbrojnych w czwartkowym komunikacie stwierdza, że po przejęciu kontroli nad miastem Aleppo uzyskały one już w tej prowincji wystarczająco duży obszar (250 kilometrów kwadratowych), aby "rozszerzyć operacje przeciwko ekstremistom na pozostałe tereny".

Wojska rządowe posuwają się teraz wzdłuż szosy łączącej Aleppo z miastem Al-Bab, bastionem IS w tej prowincji, niszcząc po drodze "setki min i samochodów pułapek pozostawionych przez przeciwnika", jak napisała syryjska rządowa agencja SANA.

W kierunku bazy IS w Al-Bab nacierają także oddziały różnych odłamów syryjskiej opozycji wspierane przez tureckie lotnictwo i broń pancerną.

W tym samym regionie własną ofensywę prowadzą też oddziały nieuznawanych i zwalczanych przez Turcję Syryjskich Sił Demokratycznych - zbrojnego sojuszu pod wodzą kurdyjskich milicji. Jest on wspierany przez lotnictwo międzynarodowej koalicji, na której czele stoją USA.

Tymczasem terroryści z Państwa Islamskiego (IS) zamordowali jednego z własnych dowódców w prowincji Ar-Rakka na północy Syrii za to, że pomagał w ucieczkach grupom cywilnej ludności tych terenów, kontrolowanych przez IS. Do egzekucji tego dowódcy, która odbyła się we wtorek lub w środę, doszło bez sądu. Wraz z nim aresztowano grupę bojowników IS, którą dowodził, ale ich los nie jest znany - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. 

Stracony dżihadysta dowodził jednym z posterunków kontrolnych w prowincji Ar-Rakka. Został zabity, gdy "dżihadyści uznali, że pomagał uciekać muzułmanom z terytorium kalifatu na tereny kontrolowane przez ateistów i apostatów" - podało w komunikacie Obserwatorium.

IS proklamowało w czerwcu 2014 roku kalifat w Iraku i Syrii, gdzie kontroluje część terytorium na północy i w centrum obu krajów i wprowadziło bezwzględne "prawo szariatu": stosuje szeroko w stosunku do mieszkańców okupowanych terenów karę śmierci, wykonywaną m.in. przez ścięcie, ukamienowanie lub ukrzyżowanie. Od listopada ub. roku sojusz Syryjskich Sił Demokratycznych, któremu przewodzi milicja kurdyjska i który korzysta ze wsparcia lotniczego międzynarodowej koalicji, prowadzi operację o kryptonimie "Gniew Eufratu", aby wyprzeć siły IS z Rakki.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, SYRIA, WOJNA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  5°C Sobota
  wieczór
  1°C Niedziela
  noc
  0°C Niedziela
  rano
  3°C Niedziela
  dzień
  wiecej »