Najbardziej znani polscy sportowcy, duszpasterze oraz studenci z różnych krajów świata zachęcają Poznaniaków do udziału w wielkim Marszu dla Życia, który w niedzielę wieczorem wyruszy z 9 poznańskich kościołów.
Na stronie www.marszdlazycia.pl zamieszczono kilkanaście spotów reklamowych, w których znane oraz mniej znane osobistości za pomocą serwisu YouTube namawiają mieszkańców stolicy Wielkopolski, by przyłączyli się do marszu oraz przekonują o wartości ludzkiego życia.
9. Marsz dla życia
Ideę marszu popierają m.in.: mistrzyni świata i rekordzistka świata w rzucie młotem, Anita Włodarczyk wraz z mistrzyniami świata w wioślarstwie – Magdaleną Fularczyk i Julią Michalską, a także były reprezentant Polski w piłce nożnej – Marek Citko, który w 1996 roku strzelił bramkę drużynie Anglii na stadionie Wembley w Londynie oraz piłkarze Warty Poznań z Piotrem Reissem.
„Jestem głęboko przekonany, że promocja życia i obrona życia jest najszczytniejszym działaniem, na jakie możemy się zdobyć. Dlaczego? Po prostu dlatego, że życie jest największym darem Bożym. Dlatego musimy je uszanować” – mówi z kolei w jednym ze spotów twórca Lednicy, dominikanin ojciec Jan Góra.
Do udziału w poznańskim marszu zapraszają także młodzi ludzie z Anglii, Francji, Malty, Słowacji i Meksyku, którzy studiują razem w Southampton w Wielkiej Brytanii, a także para studentów z Portugalii, którzy apelują słowami: „Pokażmy jak ważna jest troska o życie poczęte”.
Uczestnicy gwiaździstego marszu wezmą najpierw udział w wieczornych Mszach świętych w kościołach: Najświętszego Serca Pana Jezusa, dominikanów, karmelitów bosych, Najświętszego Zbawiciela, Fary, św. Marcina, Bożego Ciała, św. Rocha i Zmartwychwstania Pańskiego.
Po liturgii wyruszą w milczeniu z zapalonymi świecami w kierunku Placu Adama Mickiewicza, gdzie pod Poznańskimi Krzyżami upamiętniającymi ofiary antykomunistycznego buntu w 1956 roku, wysłuchają koncertu, obejrzą krótki film „Dar Życia” i odmówią modlitwę.
W miejscu tym 3 czerwca 1997 roku modlił się z młodzieżą papież Jan Paweł II, apelując do młodych słowami: „Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego, nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach waszego życia. Liczę na was”.
„Uważamy, że słowa Ojca Świętego: «Liczę na was» zobowiązują nas także do troski o każde zagrożone życie” – tłumaczy KAI młody absolwent Politechniki Poznańskiej i jeden z organizatorów marszu, Marcin Grześkowiak.
Organizatorami Marszu dla Życia – z których pierwszy odbył się 1 marca – są studenci i absolwenci poznańskich uczelni, którym bliska jest idea obrony nienarodzonych. W poprzednich miesiącach marsze wyruszały z jednego kościoła.
Ostatni marsz zaplanowano celowo na 22 listopada. „Wtedy minie dokładnie 266 dni od pierwszego marszu, czyli tyle, ile wynosi rozwój zdrowego dziecka w łonie matki” – powiedział Grześkowiak.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.