Rada Europy przygotowała nową rezolucję ograniczającą wolność lekarzy do odmowy dokonywania aborcji. Pod rezolucją widnieją podpisy członków największych grup politycznych Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu.
Rezolucja jest ostatnią inicjatywą przedsięwziętą przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Jej inicjatorką jest szwedzka socjalistka Carina Hägg. Dokument nosi tytuł "Dostęp kobiet do opieki zdrowotnej: problem nieuregulowania prawnego sprzeciwu na podstawie klauzuli sumienia”.
Forsuje zasadniczo dwie tezy. Po pierwsze aborcja ma być prawem człowieka, po drugie proponuje się ograniczyć możliwość odmowy dokonania aborcji przez lekarzy bądź instytucje z powodów religijnych. W dokumencie zawarto stwierdzenie, że Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy jest głęboko zaniepokojone wzrostem odmów dokonywania aborcji ze względów moralnych. Lekarze powołujący się na klauzulę sumienia mieli to robić coraz częściej.
Z tego powodu postuluje się monitoring odmów i zdecydowane działania mające na celu umożliwienie kobiecie zabicia swego dziecka. Dokument zawiera także stwierdzenie, że znosi się prawo odmowy aborcji ze strony instytucji. Katolickie szpitale i kliniki zostaną więc zmuszone do zabijania i umożliwiania procedur gwałcących świętość życia.
Europejskie Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ), międzynarodowa organizacja non – profit zajmującą się ochroną praw człowieka i wolności religijnych w Europie ale także na świecie, zapowiedziało już, że zamierza interweniować w sprawie i walczyć z zakazem klauzuli sumienia.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.