Bezrobocie w lutym najniższe od 26 lat

W porównaniu z lutym minionego roku stopa bezrobocia spadła o 1,7 pkt. proc. Zobacz, jak wygląda stopa bezrobocia w poszczególnych województwach.

Na koniec lutego br. liczba bezrobotnych (według danych z wojewódzkich urzędów pracy) wynosiła 1 mln 384,3 tys. osób. To oznacza, że stopa bezrobocia wyniosła 8,5 proc. - to najniższe bezrobocie jakie odnotowano w lutym od 1991 r. Co więcej - po raz pierwszy od 26 lat stopa bezrobocia w lutym spadła poniżej 10 proc. W porównaniu z lutym minionego roku odnotowano spadek bezrobocia o 1,7 pkt. proc. To dane zaprezentowane przez minister Elżbietę Rafalską podczas briefingu prasowego zorganizowanego przez  MRPiPS.

Jak wygląda stopa bezrobocia w poszczególnych województwach? Zdecydowanie najlepiej jest w wielkopolskim, gdzie bezrobotni stanowią zaledwie 5,2 proc. ogółu osób w wieku produkcyjnym. Bezrobocie poniżej średniej krajowej odnotowano również w województwach: śląskim (6,8 proc.), małopolskim (6,9 proc.), mazowieckim (7,3 proc.), pomorskim (7,4 proc.) i dolnośląskim (7,5 proc.). Województwami z najwyższym bezrobociem są: warmińsko-mazurskie (14,7 proc.), kujawsko-pomorskie (12,4 proc.), i podkarpackie (11,8 proc.).

 

Zwiększyła się również liczba zgłoszonych wolnych miejsc pracy - w porównaniu do stycznia 2017 o 9,7 proc., czyli 12 tys. Liczba wolnych miejsc pracy wzrosła w lutym w 13 województwach.  Wyjątkami pod tym względem były 3 województwa - mazowieckie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.

 

 

 

«« | « | 1 | » | »»
 • comeback
  06.03.2017 15:43
  Ludzie! Wracajcie! Pani Minister mówi, że jest robota na miejscu, co prawda nie mówi, czy podejmując tą pracę można się dorobić ale to już zupełnie inna sprawa.
 • Gość
  06.03.2017 18:11
  dobra zmiana już przynosi owoce , ale byłoby jeszcze mniejsze gdy by nie ukraińcy których mnogo pracuje w polszcze i zaczynają odbierać prace tubylcom . pozdrawiam
 • Gość
  06.03.2017 18:34
  stopa bezrobocia nie ma zbyt wielkiego znaczenia, może być stopa bezrobocia 30% a sytuacja gospodarcza znacznie lepsza od obecnej; w Polsce mamy teoretyczną podaż pracy (liczba osób, które oficjalnie, bądź przynajmniej w badaniu statystycznym wyrażają chęć podjęcia pracy) na poziomie 17,5 mln osób (poniżej połowy populacji - chyba najniżej w Europie) i w stosunku do tej liczby liczy się bezrobocie; pytanie za sto punktów - gdzie się zgubiło pozostałe 20 mln; problemem gospodarki nie jest wysoki poziom stopy bezrobocia, ale to, że mało osób w ogóle chce pracować i pracuje w ogóle (za co winne jest opodatkowanie pracy - 70%, sztucznie ustawiony wiek emerytalny - naturalne jest raczej wygaszanie pracy zawodowej a nie radykalne zaprzestanie pracy, i inne "udogodnienia" państwowe); dlatego 30% całego produktu w Polsce powstaje w szarej strefie, i "uszczelnienia" systemu podatkowego, to głównie kolejny kop podatkowy w ludzi, którzy próbują często mimo wszystko działać; stopa bezrobocia to statystyka służąca minister pracy do tego, żeby się pokazać, że jest potrzebna i że jest dobrze, a tak na prawdę tę statystykę razem z całym ministerstwem pracy i urzędami pracy można wyrzucić na śmietnik
 • Gość
  06.03.2017 23:18
  Stopa bezrobocia rejestrowanego nie ma nic wspólnego z rzeczywista stopa bezrobocia, jest to zwykła manipulacja, propaganda. Jest kreowana sztucznie administracyjnie i jest wynikiem widzimisię urzędników i ich przełożonych, którzy dla pożądanego efektu statystycznego mogą wywalać bezrobotnego z listy pod różnymi pretekstami. Podajcie ile z tych osób które w zeszłym roku zostały wywalone z list bezrobotnych ma etat. Przecież UP ma takie dane gdyż po zatrudnieniu jest obowiązek zgłaszania tego do UP. Niski jej poziom może też oznaczać brak efektywności UP czy żenujące oferty pracy w urzędzie, a zatem brak motywacji dla rejestracji w UP i szukania pracy tą drogą. Niestety wciąż najatrakcyjniejsze oferty zdobywa się przez koneksje a w UP rejestruje się głównie po to by być ubezpieczonym. Wyrzucając człowieka bez pracy z listy osób bezrobotnych jest równoznaczne z pozbawianiem go możliwości korzystania z leczenia w publicznej opiece zdrowotnej, które to gwarantuje Konstytucja.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  15°C Niedziela
  dzień
  17°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »