10 zabytkowych obiektów trafiło dziś na listę Pomników Historii.
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, podnosząc do ranki Pomników Historii tych 10 zabytków, pokreślił rangę tego odznaczenia. - Właściwie każdy z tych obiektów jest elementem bezcennym, każdy z tych obiektów niesie w sobie wielką historię, w jakimś sensie jest perłą i myśli technicznej i architektury - mówił.
Pomnikiem Historii została świdnicka katedra. 100 lat temu Max Sdralek, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, powiedział, że tylko jeden kościół na Dolnym Śląsku zasługuje na miano biskupiego.
I od 13 lat wszystko, co się w nim dzieje, nabiera niezwykłego znaczenia dla ponad 600 tys. katolików z Dolnego Śląska. Jego wyjątkowością zachwycają się nie tylko lokalni turyści, ale również zagraniczni goście jak np. Dalajlama.
Gotycka architektura świdnickiej katedry w połączeniu z barokowym wnętrzem (więcej) nie są jednak znane szerszej publiczności.
Od lat brakuje pieniędzy na gruntowną renowację świątyni, a dotacje pozwalały jedynie na przeprowadzanie, drobnych, doraźnych remontów.
Dziś wszystko może się zmienić. Wpisanie kościoła pw. św. św. Stanisława i Wacława na listę Pomników Historii pomoże w pozyskiwaniu konkretnych funduszy na ratowanie dziedzictwa historii. Gdy świątynia odzyska dawny blask, z pewnością przyciągnie rzesze turystów, chcących poznać tą wyjątkową świątynię.
Podobnych miejsc jest w całej Polsce dużo więcej, stąd pomysł na tą prezydencką formę ochrony zabytków. Jak dotąd na liście znajdowało się 60 obiektów, a dziś dołączyło kolejne 10.
Poza wspomnianą już świdnicką katedrą, na listę wpisano również docenione przez UNESCO drewniane kościoły ewangelicko-augsburskie, zwane Kościołami Pokoju: pw.Trójcy św. w Świdnicy i pw. Ducha św. w Jaworze, ponad tysiącletni romański zespół opactwa Benedyktynów w Tyńcu, również pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu wraz z przedchrześcijańskimi obwałowaniami kamiennymi na Łysej Górze.
Ponadto docenione zostały: radiostacja w Gliwicach z najwyższym na świecie drewnianym masztem nadawczym; średniowieczny kościół pw. Nawiedzenia NMP w Klępsku z wystrojem malarskim ze 117 obrazami; żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku; barokowe założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie i ufundowany w 1179 r. zespół opactwa Cystersów w Wąchocku.
Czytaj również:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.