Błazen w koronie głosi ewangelię?

Krytycy chrześcijaństwa często działają według takiego schematu: prezentują je w jakiejś uproszczonej, wykoślawionej wersji, poddają tę wersję ostrej krytyce i przekonują, że właśnie udowodnili, że bycie chrześcijaninem jest bez sensu.

Bohater filmu ma być niby odtwórcą roli Jezusa zaszokowanego tym, że został ogłoszony królem Polski, musi nosić wobec tego odpowiedni królewski strój, być przeciwnikiem aborcji, in vitro, związków homoseksualnych...

Film wywołał falę sprzeciwu i sprowokował do wysłania petycji do ministra sprawiedliwości, której autorzy domagają się kary dla tych, którzy prześmiewczy spot wypuścili.

Według mnie autorom filmu można co najwyżej współczuć niezrozumienia, jakie widoczne jest w ich "dziele". Czy jest ono obraźliwe? Na pewno irytujące jest to, że ktoś robi sobie kpiny ze spraw dla innych ludzi świętych. W dodatku dziwi to, że kpiarz jednocześnie kreuje się na obrońce wolności i tolerancji, wykazując przy tym ze swej strony zupełny brak zrozumienia dla wartości wyznawanych przez innych ludzi.

Pożałowania godne jest i to, że ktoś chrześcijaństwo sprowadza do tak uproszczonej, żeby nie powiedzieć prostackiej koncepcji. Czy chrześcijanin jest obrońcą życia i tradycyjnego modelu rodziny? Tak, ale to nie jest istota chrześcijaństwa i jego cel ostateczny.

Być może przy okazji tej kampanii warto zadać sobie pytanie, czy jako chrześcijanie wystarczająco troszczymy się o to, by kierować do świata jasny, ewangeliczny przekaz o Dobrej Nowinie, o tym, że Bóg kocha człowieka do tego stopnia, że wolał poświęcić swojego Syna, niż pogodzić się z tym, że ludzie z powodu własnych błędów, skazują się na rozpacz, cierpienie, ból...

Karykatura jest jedną z dostępnych form wyrażania swojej opinii na pewne tematy. Ma jednak to do siebie, że pokazuje jakiś przerysowany obraz ludzi czy zjawisk. Jednak prowokacją i manipulacją się staje, kiedy jej twórca próbuje wmówić odbiorcom, że nie karykaturę maluje, ale realistyczny portret.

Przykro mi, że dzisiaj widzi się chrześcijaństwo w tak karykaturalny sposób, jak pokazała to "Krytyka Polityczna". Możemy protestować przeciwko temu, jak igrają sobie z największej dla nas świętości. Warto pokazać, że nie jest nam wszystko jedno, co zrobi się z wizerunkiem naszego Pana i Zbawiciela. Z drugiej strony dobrze jest też zastanowić się, co mówimy światu o Jezusie, bo jeśli ludzie budują sobie taki właśnie obraz jak w tym spocie, to jest jednak też problem przekazu.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Gość
  29.03.2017 15:39
  Gosc13.25 skoro " przywodca kosciola w Polsce " jakim za zgoda hierarchi stal sie "Herod roku",ktory publicznie twierdzi,ze cyt..."uchodzcy przynosza pasozyty i grozne choroby"Polacy dziela sie na pierwszy i drugi sort" maja geny zdrady"... i w tym samym czasie blokuje zakaz aborcji i nadal ma poklask i poparcie kleru to raczej o zdolnosci tego kleru z korzystania ze skarbnicy doswiadczenia tysiecy lat moze rowniez na zarty wygladac.
 • JAWA25
  29.03.2017 18:00
  Kritikos po gr. znaczy "rozróżniający" zatem nazywanie oszczerców krytykami jest zbędnym dla nich zaszczytem.
  "prowokacją i manipulacją się staje, kiedy jej twórca próbuje wmówić odbiorcom, że nie karykaturę maluje, ale realistyczny portret"
  ano tak, tylko że są tacy co sami dostarczają pretekstu do wykpiwania
  http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/448D2C07008D496DC12580DF004602C7/$File/1372.pdf
 • Gość
  29.03.2017 18:34
  jakby na to nie patrzyl kosciol stracil autorytet i to sa tego efekty.Sa kpiny i beda kpiny tym wieksze im wieksze bledy bedzie kosciol popelnial.Sam sobie kosciol najgorsza laurke wystawil popierajac czlowieka,ktorego nazwal...Herodem roku.Niedosc,ze Herod to i jeszcze publicznie okazuje do ludzi myslacych inaczej lub majacych inny odcien skory pogarde...Najpierw sie samemu trzeba uderzyc w piersi a pozniej szukac winy u drugiego inaczej bedzie coraz gorzej.Nie swietym oburzeniem a rozsadkiem nalezy sie kierowac poki jeszcze czas na to a i on sie juz konczy.
 • Hammurabi
  31.03.2017 12:18
  Och ! nie chciałem takiej burzy .Przepraszam za odpowiedź zbiorczą .

  WSZYSTKIE OPISANE KONTRARGUMENTY DAJĄ ALTERNATYWNE ROZWIĄZANIA albo to albo tamto , a kto powiedział o KONIUNKCJI , i jedno i drugie , czy to proste ?

  Jeśli tak to następna kwestia ,:HIERARCHIA POJĘĆ :
  Co ma pierwszeństwo Bóg czy człowiek , no...wszyscy są zgodni , prawda ? ale no właśnie jeśli tak to Jego prawo jest priorytetowe w stosunku do ludzkiego [ była nie tak dawno dyskusja o wypowiedzi kard. Dziwisza ]
  I tutaj o zgodę coraz trudniej [ ukłony dla kościoła nauczającego ]

  I następna konsekwencja jeśli tak to ekskomunika powinna mieć pierwszeństwo przed prokuratorem ...no...i co to jeden i ten sam KONSEKWENTY CIĄG , a to że z ambon padają różne rzeczy ...na całe szczęście nie ja się będę przed Panem przed tym tłumaczył .

  Pytania pomocnicze jeśli takie wydarzenia nie są bluźnierstwem to...jakie są ? ok. ?

  A jeśli są to jaki organ powinien zareagować ? prokurator ...a tam jest pojęcie Boga ?

  Ustalmy szablony postępowania jak w takiej sytuacji powinien zachować się szeregowy katolik ? słuchać , brać przykład z biskupa czy postępować wbrew niemu ? jeśli ma słuchać to niech zamknie buzię ,będzie to lustrzane odbicie , prawda ? ale do czego w tej sytuacji służy urząd biskupa ? żeby chodzić z pastorałem , po co ?


  Ale wszystko to nie jest istotne , najważniejsza jest ewangelizacja ok? a bierność instytucji w sytuacji j/w ją wzmaga czy rozkłada , KTO JEST BARZIEJ WIARYGODNY my czy Islam ?
  Pomocniczo : ksiądz to robotnik na niwie pańskiej [ stylistyka biblijna ] rolnik który wcale nie zamierza osobiście wyrywać chwastów z własnego pola a wzywa innych obcych aby to uczynili jest przykładem rzetelności czy powinien dostać wypowiedzenie ?

  a... przykład ze studnią jest kompletnie nietrafiony , bo chłopak NIE MIAŁ MOZLIWOŚCI działania , został jedynie telefon , ale instytucja ma narzędzie ekskomuniki , ma ale nie korzysta , to tak jakby chłopak miał sznur z kołowrotkiem i mógł zjechać osobiście ale tego nie robi ...dzwoni do innych .... eh !...żebrak.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  19°C Środa
  rano
  23°C Środa
  dzień
  24°C Środa
  wieczór
  21°C Czwartek
  noc
  wiecej »