Prymas podziękował za 28 lat posługi dla Kościoła

Kard. Józef Glemp przewodniczył dziś na Jasnej Górze wspólnotowej Mszy św. celebrowanej w trzecim dniu rekolekcji polskich biskupów. Eucharystia była dziękczynieniem za 28 lat jego prymasowskiej posługi dla Kościoła w Polsce. Po ukończeniu 80. roku życia, od 19 grudnia, kard. Glemp przestanie pełnić funkcję „Głowy Kościoła” w naszej Ojczyźnie.

„To nie były proste lata posługi dla Kościoła i tym bardziej trzeba dziś dziękować” - mówił kard. Glemp. Podkreślił, że dla Kościoła nigdy nie ma łatwych czasów, bo ciągle trzeba „zabiegać o prawa Boże i wypraszać łaskę pomocy”.

Poproszony o podsumowanie prymasowskiej posługi, kard. Glemp przypomniał, że zaczynał pracę w Polsce Ludowej, a kończy w kraju, który należy do Unii Europejskiej. „Przeszliśmy z bloku socjalistycznego do wolności, ale zadanie dziś tym większe, bo tę wolność musimy chronić, pielęgnować i utrzymywać w prawdzie” - powiedział. Podkreślił też, że Jasna Góra zawsze była dla niego źródłem nadziei.

Dziękując za wspólną modlitwę, kard. Glemp w imieniu „starszego pokolenia kapłanów” wyraził wdzięczność za lata łaski wstąpienia w dziedzictwo Apostołów i podsumował drogę służby. „Mogliśmy się uczyć od starszych braci w kapłaństwie, którzy przeżyli obozy, uczyliśmy się katechizacji ludowej przez udział w wielkiej nowennie, udział w uroczystościach milenijnych, potem przybliżaliśmy sobie i wiernym nauczanie Soboru Watykańskiego II, które zaowocowało II Synodem Plenarnym w Polsce” - wymieniał Prymas. Podkreślił, że należy do pokolenia, które słuchało Jana Pawła II, mogło z nim rozmawiać i to pozostaje niezwykłym przeżyciem.

Prymas Glemp powiedział, że „starsze pokolenie odsuwa się, aby dać miejsce nowemu”. „Dziękując wyrażamy radość, że widzimy nowych, młodych biskupów, którzy są wykształceni i gorliwi, czytający znaki czasu i pragnący dostosowywać duszpasterstwo do tych znaków, które są wielkim wyzwaniem” - zauważył kard. Glemp.

Dodał, że starsze pokolenie kapłanów walczyło o wolność dla Kościoła w świecie i Ojczyźnie wiedząc, że za wolnością Kościoła idzie wolność obywatelska. „Dziś trzeba też walczyć o wolność w prawdzie, trzeba zwalczać swawolę, która jest zaprzeczeniem wolności. To jest nowy rozdział i nowe wyzwanie” - powiedział Jubilat. Wskazał na obecność w życiu naszego Narodu Jasnogórskiej Maryi: „jesteśmy pod Jej spojrzeniem, Jej natchnieniem, Ona przyjmuje nasze prośby”.

Prymas Polski zapewnił, że ma dużą chęć służenia jeszcze Kościołowi i będzie to czynił póki wystarczy sił.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • pawel
  25.11.2009 17:04
  To jest niezwykły człowiek. Był prymasem w trudnych i bardzo zmiennych okolicznościach. Dodatkowo w cieniu Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia. Moim zdaniem między innymi dlatego nie jest należycie doceniany. :)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »