Małżeństwo i ochrona życia od poczęcia w akcie poświęcenia Polski Maryi

Obietnice ochrony: małżeństwa, rodziny i życia od poczęcia złożą polscy biskupi, odnawiając "Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi". Uroczystość odbędzie się 6 czerwca w sanktuarium na Krzeptówkach. W poniedziałek KEP opublikowała treść aktu.

Dokument jest odnowieniem "Aktu poświęcenia ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi" z 8 września 1946 r. W obecności episkopatu Polski odczytał go wtedy na Jasnej Górze ówczesny prymas polski kard. August Hlond. Było to nawiązanie do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał papież Pius XII w 1942 r.

6 czerwca, podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem, w sanktuarium na Krzeptówkach przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki odprawi Mszę św., podczas której akt zostanie odnowiony.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, "księża biskupi zwracają uwagę na fakt, że inspiracją do odnowienia aktu jest 100. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie przypadająca właśnie w tym roku".

"Matka Boża, objawiając się w 1917 r. trójce dzieci - Franciszkowi i Hiacyncie Marto i Łucji dos Santos - powierzyła im trzy tajemnice. Pierwsza to wizja piekła; druga zawiera prośbę o nawrócenie grzeszników i akt poświęcenia Rosji Jej Niepokalanemu Sercu, a trzecia mówi m.in. o papieżu, który pada postrzelony z broni palnej i z łuku. Ponadto Maryja prosiła o obchodzenie pięciu pierwszych sobót miesiąca i modlitwę różańcową. Akt z 1946 r. i obecnie z 2017 r. jest odpowiedzią na jej prośbę" - powiedział rzecznik episkopatu.

W treści aktu biskupi przyrzekają "bronić godności kobiety i wspomagać małżonków w wier­nym wytrwaniu w świętym związku sakramentalnym", "stać na straży poczętego życia i troszczyć się o dzieci nienarodzone" a także troszczyć się, aby "dzieci i młodzież nie utraciły wiary i nie zo­stały dotknięte zepsuciem moralnym".

Na zakończenie biskupi zobowiązują się dążyć do tego, "by duchowieństwo dochowywało wierności Bogu", a osoby życia konsekrowanego "reali­zowały swój zakonny charyzmat" i były dla świata czytelnym znakiem obecności Boga.

Jak wyjaśnia rzecznik episkopatu, akt zostanie ponowiony we wszystkich polskich parafiach 8 września, w święto Narodzenia Matki Bożej. "W ten sposób słowa przyrzeczenia wypowiedzą nie tylko biskupi, ale za ich przykładem pójdą wszyscy wierni zgromadzeni tego dnia na Mszach św. w swoich kościołach parafialnych i w rodzinach" - poinformował ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik episkopatu wyjaśnia, że "akt zostanie odnowiony w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, ponieważ miejsce to jest uważane za <polską Fatimę>". "Świątynia została wybudowana jako wotum za ocalenie życia św. Jana Pawła II, który 13 maja 1981 r. w Rzymie został postrzelony przez zamachowca Mehmeta Ali Agcę" - dodał.

Nieprzypadkowa jest także data odnowienia "Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi". 6 czerwca obchodzona będzie 20. rocznica pobytu Jana Pawła II w Zakopanem. Z tej okazji w dn. 6-7 czerwca odbędzie się tam zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

W pierwszym ślubowaniu 8 września 1946 r. wziął udział cały episkopat i milion wiernych. Mszę św. celebrował kard. krakowski Adam Sapieha. Po mszy kard. Hlond odczytał "Akt poświęcenia ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi".

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  15.05.2017 10:39
  Wierzę w Boga Izraela, Abrahama, Izaaka i Jakuba, wierzę że objawił się przez miłość w Duchu Świętym nadającym sens boskości wobec ludzi w Swoim Synu Jezusie Chrystusie, Który wiedzie nas drogą posłuszeństwa Bogu, swojej Matce, przełożonym i Kościołowi w wierze, nadziei i miłości odrzucającej szatana, świat i ciało w celu zjednoczenia z Bogiem w Trójcy Jedynym co do rozumu, pamięci, wyobraźni i woli. Wierzę w Boga, który jest Wszechmogący i każdą nędzę ludzką może przemienić w kapłaństwo, królestwo i sędziostwo nie wywyższając człowieka, lecz samego Siebie.
 • Gość
  15.05.2017 11:26
  http://episkopat.pl/akt-poswiecenia-kosciola-w-polsce-niepokalanemu-sercu-maryi-dokumentacja/ --- słowa aktu podnoszą człowieka na duchu w tych trudnych czasach.
 • Gość
  15.05.2017 12:22
  Biskupi przyrzekają ..."wspomagać małżonków w wier­nym wytrwaniu w świętym związku sakramentalnym"... czyli - logicznie myśląc - odrzucają adhortację AL, która docenia wierne konkubinaty.
 • Gość
  16.05.2017 00:26
  Wolę wierne konkubinaty niż zdradzających się małżonków chodzących do spowiedzi jak pod prysznic.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  15°C Niedziela
  dzień
  17°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »