Szczyt NATO w Brukseli potwierdził jednolitość stanowiska sojuszu m.in. wobec Rosji; otrzymaliśmy gwarancję obecności wojsk natowskich i amerykańskich do 2022 r. - powiedział w niedzielę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
Zdaniem wiceszefa Kancelarii Prezydenta szczyt NATO był dobry dla Polski i potwierdził jednolitość stanowiska sojuszu wobec Rosji. "Szczyt potwierdził postanowienia szczytu warszawskiego, jeśli chodzi o gwarancje obecności wojsk natowskich i amerykańskich w perspektywie do 2022 r. Pokazała się jednolitość stanowiska NATO wielu sprawach, m.in. wobec Rosji" - mówił Mucha w niedzielę w TVN24.
Z kolei szef BBN Paweł Soloch zwrócił uwagę w wywiadzie dla portalu wPolityce - na stanowisko NATO wobec Rosji. "NATO będzie kontynuować politykę odstraszania agresywnej polityki rosyjskiej" - podkreślił. Pytany, czy spotkanie liderów państw NATO w Brukseli można uznać za sukces Polski, szef BBN ocenił, że "należy go uznać za sukces wszystkich państw sojuszniczych".
"W symbolice otwarcia spotkania, czyli odsłonięcia pomników muru berlińskiego i World Trade Center zawarto symbolikę dwóch obszarów zainteresowania NATO - kwestii zagrożenia ze wschodu i zagrożenia terrorystycznego - dodał Soloch.
Podczas szczytu NATO odsłonięto dwa monumenty w nowej siedzibie NATO w Brukseli, które upamiętniają mur berliński i zburzone w zamachu terrorystycznym wieże WTC.
Przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego po raz pierwszy spotkali się na czwartkowym miniszczycie NATO w Brukseli z nowym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Amerykański przywódca przed objęciem stanowiska krytykował państwa, które nie przeznaczają na obronność 2 proc. PKB, poddając nawet w wątpliwość ich obronę przez USA.
Dlatego też podczas szczytu oczekiwano jego publicznej deklaracji o przywiązaniu Stanów Zjednoczonych do stanowiącego podstawę Sojuszu art 5. Traktatu Północnoatlantyckiego. Ta jednak nie padła podczas jedynego wystąpienia amerykańskiego prezydenta w czasie odsłonięcia przez niego pomnika upamiętniającego ofiary zamachów z 11 września 2001 r. oraz art. 5.
Dogmat, uznający Maryję za Matkę Boga, został po raz pierwszy ogłoszony na soborze w Efezie w 431 r.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.