Książkę byłego premiera Węgier, założyciela i przewodniczącego partii Fidesz Viktora Orbana pt. “Ojczyzna jest jedna” zaprezentuje 11 grudnia w Warszawie wydawnictwo „Fronda”.
Promocja połączona z wykładem Orbana pt. „Czy patriotyzm w zjednoczonej Europie ma sens?” odbędzie się o godz. 13 w Collegium Iuridicum Secundum w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Wstęp do książki napisał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, w którym wspomina m. in. kontakty z Viktorem Orbanem w latach 1997 do 2001, kiedy obaj politycy stali na czele rządów w swoich krajach.
„Często wtedy dyskutowaliśmy o sprawach państwowych, ale nie tylko. I chyba się polubiliśmy, mimo że kilka kwestii nas różniło. Viktor na przykład bardzo eksponował rolę Węgier jako lidera a nawet prymusa przemian w Europie Środkowej. I trudno się dziwić - był i jest gorącym patriotą swego kraju, co widać m. in. w tej książce, której tytuł `Ojczyzna jest jedna` mówi wszystko” – napisał Jerzy Buzek.
Szef PE zwraca uwagę na „patetyczny ton, podszyty nutą dramatyzmu” jaki daje się odczuć przy lekturze książki Viktora Orbana. „Dziś w Polsce dominuje dyskurs modernizacyjny. Na Węgrzech natomiast, w obliczu kryzysu ogarniającego niemal wszystkie sfery życia publicznego, Orban proponuje debatę o wartościach. Choć będąc premierem dał się poznać jako sprawny technolog władzy – wie, że pragmatyzm i profesjonalizm to za mało. Polityka, żeby miała sens, musi służyć wartościom wyższym. I o tym właśnie opowiada niniejsza książka” – czytamy we wstępie.
Jerzy Buzek podkreśla, że choć mówi się powszechnie o kryzysie władzy na Węgrzech to jednak Orban uważa, iż jest to rezultat znacznie głębszej zapaści. „Okazuje się, że władza to nie wszystko. Że są ważniejsze sprawy niż polityka. Sukces odniesiony kosztem rezygnacji z zasad jest w gruncie rzeczy porażką” – zaznacza szef PE.
Na zakończenie Buzek wyraża nadzieję, że „rodacy Viktora docenią jego intencje i zaufają jego determinacji”. „Polityk o potencjale, jaki posiada Orban potrzebny jest nie tylko Węgrom, ale i Europie. Może i w naszym kraju książka ta powinna stać się lekturą dla wszystkich, którym leży na sercu dobro wspólne” – napisał przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Viktor Orbán urodził się 31 maja 1963 roku w Székesfehérvár. Jest z wykształcenia prawnikiem. W okresie realnego socjalizmu działał w opozycji antykomunistycznej. 16 czerwca 1989 roku na Placu Bohaterów w Budapeszcie w czasie pogrzebu bohaterów Powstania 1956 wygłosił przemówienie, w którym jako pierwszy publicznie zażądał wycofania z Węgier wojsk sowieckich i przeprowadzenia wolnych wyborów.
W 1990 roku został posłem do parlamentu, a w 1993 roku stanął na czele Związku Młodych Demokratów FIDESZ, który dwa lata później przekształcił w Węgierską Partię Obywatelską FIDESZ. Po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych był przez cztery lata (1998-2002) premierem rządu koalicyjnego. Pod jego przewodnictwem FIDESZ wystąpił w 1999 roku z międzynarodówki liberalnej i przystąpił do międzynarodówki chadeckiej (Europejska Partia Ludowa).
Mimo sukcesu w kolejnych wyborach – w 2002 i 2006 roku – nie zdołał utworzyć gabinetu, gdyż zabrakło mu wystarczającej liczby głosów do samodzielnych rządów. W marcu 2008 roku zainicjował ogólnonarodowe referendum, w którym większość Węgrów poparła postulaty zgłaszane przez FIDESZ (zniesienie obowiązujących opłat za pobyt w szpitalu, wizytę u lekarza i studia wyższe). W wyborach do Europarlamentu w 2009 roku partia ta pobiła rekord w skali kontynentu, zdobywając aż 61 proc. głosów.
Viktor Orbán jest żonaty z prawniczką Anikó Lévai. Jest wiernym Kalwińskiego Kościoła Reformowanego.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.