Od 16 grudnia pasjonaci narciarstwa i wielbiciele turystyki górskiej będą mogli, dzięki internetowemu szkoleniu, przypomnieć sobie m.in. jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy i co warto zabrać na wycieczkę.
W środę Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) i Polska Fundacja im. Roberta Schumana zainaugurują działanie nowego, multimedialnego serwisu szkoleniowego "Bezpieczne Góry".
Szkolenie w internecie poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy. Pokażą m.in. jak przygotować się do wyprawy, jak udzielać pierwszej pomocy. Poradzą, co warto wziąć na wycieczkę, jak się ubrać czy jak nie zgubić się w górach. Uczestnicy dowiedzą się także, jak wezwać pomoc oraz jak dobrać sprzęt narciarski i turystyczny. Szkolenie wzbogacone będzie m.in. o filmy i fotografie.
Każdego roku w polskich górach dochodzi do kilkunastu śmiertelnych wypadków. W ubiegłym roku GOPR przeprowadziło łącznie ponad 4 tys. wypraw, akcji i interwencji ratunkowych.
Wielu tragicznych zdarzeń, jak podkreślają inicjatorzy akcji, udałoby się uniknąć, gdyby osoby wychodzące w góry były do tego odpowiednio przygotowane i wiedziały, jak ratować poszkodowanych.
Najczęściej wśród powodów wypadków w górach wskazywany jest brak wyobraźni, brawura, lekkomyślność i nieprzygotowanie do eskapady.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.