Hebrajskojęzyczni katolicy z Izraela będą reprezentowani na mającym się odbyć od 10 do 24 października 2010 r. Zgromadzeniu Specjalnym Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Poinformował o tym ich wikariusz patriarchalny, o. David Neuhaus SJ.
Ponieważ wikariat należy do łacińskiego patriarchatu jerozolimskiego, stojący na jego czele jezuita w dniach 16-19 listopada wziął udział w spotkaniu Konferencji Biskupów Łacińskich w Regionach Arabskich. Episkopat ten obejmuje wszystkich biskupów rzymskokatolickich z krajów arabskich Bliskiego Wschodu – od Ziemi Świętej i Egiptu aż po Irak i cały Półwysep Arabski, a także diecezje Somalii i Dżibuti, czyli tzw. Rogu Afryki. Doroczne zebranie Konferencji co 10 lat odbywa się w Rzymie. Tak było właśnie tym razem. Jednym z jego głównych tematów były przygotowania do przyszłorocznego Synodu Biskupów. Hierarchowie obrządku łacińskiego z krajów arabskich rozmawiali o nich także z Papieżem oraz z sekretarzem generalnym Synodu, abp. Nikolą Eteroviciem, i z sekretarzem Kongregacji dla Kosciołów Wschodnich, abp. Cyrilem Vasil'em. W opublikowanym po zebraniu Konferencji wywiadzie dla agencji ZENIT o. Neuhaus SJ, który pochodzi z żydowskiej rodziny, przedstawił aktualną sytuację katolików języka hebrajskiego w Izraelu.
Są wśród nich zarówno Żydzi, jak ludzie innego pochodzenia – stwierdził o. David. Jako przykład wskazał dzieci pracujących tam zagranicznych katolików niearabskich, które uczą się w szkole po hebrajsku. Obecnie hebrajskojęzyczni wierni spotykają się na nabożeństwa w sześciu ośrodkach znajdujących się w różnych miastach izraelskich. Pracuje wśród nich dziewięciu księży. Ich wikariusz patriarchalny zwrócił uwagę, że Synod Biskupów dla Bliskiego Wschodu będzie dotyczył głównie Kościoła arabskojęzycznego, który żyje w środowisku o większości muzułmańskiej. Jednak do rzeczywistości bliskowschodniej należy dziś też państwo Izrael. „Obecność naszego wikariatu, choć jest skromna i bez rozgłosu, może wnieść ważne chrześcijańskie świadectwo, że współistnienie, pojednanie, dialog i wzajemne ubogacanie się są możliwe” – powiedział o. Neuhaus SJ. Uważa on, że obecność przedstawiciela hebrajskojęzycznych katolików w Konferencji Biskupów Łacińskich w Regionach Arabskich jest jakby „znakiem eschatologicznym, obietnicą pokoju i pojednania”.
Przypomnijmy, że temat przyszłorocznego Synodu Biskupów brzmi: „Kościół katolicki na Bliskim Wschodzie: komunia i świadectwo. Mnóstwo wierzących miało jedno serce i jedną duszę (Dz 4, 32)”.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.