Względy doktrynalne lub duszpasterskie wymagają czasem, by najwyższa władza Kościoła wprowadzała do kanonicznych norm prawnych stosowne zmiany czy dodatki. Przypomniał o tym Papież w opublikowanym 15 grudnia motu proprio z 26 października 2009 r., które zaczyna się łacińskimi słowami Omnium in mentem – „Ku uwadze wszystkich”. Wprowadza on tym dokumentem modyfikacje do kilku kanonów Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r., dotyczących sakramentów święceń i małżeństwa.
Zmiana sformułowań odnoszących się do kapłaństwa wynika ze względów doktrynalnych. Chodzi o wyraźne odróżnienie diakonatu od wyższych stopni sakramentu święceń, zgodnie z tym, co naucza Sobór Watykański II w Konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen gentium 29: diakonat jest niższym szczeblem hierarchicznym „nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi”. Sformułowanie z kanonu 1008 Kodeksu Prawa Kanonicznego, że wyświęceni szafarze „wypełniają w osobie Chrystusa-Głowy zadania nauczania, uświęcania i kierowania”, nie wyrażało jasno tego rozróżnienia.
Podobnie zresztą w Katechizmie Kościoła Katolickiego z 1992 r. wyrażenie, że święcenia uzdalniają do działania „jako przedstawiciel Chrystusa, Głowy Kościoła, w Jego potrójnej funkcji kapłana, proroka i króla” (1581) nie było precyzyjne, gdy chodzi o diakonat. Dlatego już, 9 października 1998 r., Jan Paweł II kazał je zmienić na ściślejsze: „Od Niego (Chrystusa) biskupi i prezbiterzy otrzymują misję i zdolność, by działać jako przedstawiciele Chrystusa, Głowy Kościoła, a diakoni moc służenia w «diakonii» liturgii, słowa i miłości”. Trzeba niestety zauważyć, że poprawka została powszechnie niezauważona i nie wprowadzono jej jeszcze do przekładów Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Idąc śladem swego poprzednika poprawiającego Katechizm, Benedykt XVI nadał kanonowi 1008 następujące brzmienie: „Na mocy ustanowienia Bożego, przez sakrament święceń niektórzy spośród wiernych, naznaczeni w nim niezatartym charakterem, są ustanawiani świętymi szafarzami; są oni mianowicie konsekrowani i przeznaczeni, ażeby każdy, odpowiednio do swojego stopnia, z nowego i szczególnego tytułu służył Ludowi Bożemu”. A w następnym kanonie, 1009, Papież dodaje do dotychczasowych dwóch jeszcze trzeci paragraf, będący zresztą dosłownym cytatem wspomnianej poprawki Jana Pawła II z Katechizmu: „Ci, którzy są ustanowieni biskupami czy prezbiterami, otrzymują misję i zdolność, by działać jako przedstawiciele Chrystusa, Głowy Kościoła, zaś diakoni moc służenia w «diakonii» liturgii, słowa i miłości”.
Natomiast zmiany sformułowań Kodeksu Prawa Kanonicznego dotyczących sakramentu małżeństwa spowodowane zostały głównie względami duszpasterskimi. Chodzi o określenie: osoba, która „nie odłączyła się formalnym aktem” od Kościoła, występujące w kanonach 1086, 1117 i 1124. Dotyczą one przeszkód wpływających na ważność małżeństwa. Doświadczenie ostatnich lat pokazało jednak, że to sformułowanie powoduje wiele problemów duszpasterskich, a nawet zdaje się czasem skłaniać do apostazji – zwraca uwagę Ojciec Święty w motu proprio Omnium in mentem. Dlatego też nakazuje ich usunięcie ze wspomnianych kanonów.
Poprawki wniesione przez Benedykta XVI do Kodeksu Prawa Kanonicznego będą promulgowane i wejdą w życie z chwilą ich publikacji w gazecie urzędowej Stolicy Apostolskiej Acta Apostolicae Sedis.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.