Kard. Nycz: Nie dajmy sobie wmówić, że jest konflikt między pomaganiem a bezpieczeństwem

Nie dajmy sobie wmówić, że jest konflikt między pomaganiem a bezpieczeństwem - mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w kontekście korytarzy humanitarnych dla uchodźców. Jak podkreślił, polskie państwo jest na tyle mocne, że potrafi zabezpieczyć korytarze humanitarne.

Kard. Nycz spotkał się w poniedziałek z dziennikarzami, by podsumować tegoroczne Święto Dziękczynienia. Zaznaczył, że X Święto Dziękczynienia, obchodzone w niedzielę 4 czerwca, było związane z trwającym w Kościele w Polsce Rokiem św. Brata Alberta. Szczególnie - jak podkreślił metropolita warszawski - pokazywany był św. brat Albert jako "wielki i wspaniały święty, który siebie dał dla ludzi biednych i potrzebujących".

"Trzeba przypomnieć jedną rzecz, którą przypominał kardynał Karol Wojtyła 50 lat temu: +wprawdzie problemy biedy może nie są tak trudne, jak pod koniec XIX wieku, ale wiemy, że one są+" - podkreślił hierarcha. Dodał, że gdyby dzisiaj, w setną rocznicę śmierci św. brata Alberta, kard. Wojtyła był z nami, powiedziałby, że współczesne wyzwania i problemy są niejednokrotnie jeszcze większe.

"W związku z tym dotknęliśmy tematu biedy, dotknęliśmy tematu wrażliwości człowieka, który mieni się być chrześcijaninem dla ludzi potrzebujących. Dotknęliśmy także problemu uchodźców, jeśli definiujemy uchodźcę jako tego, który ucieka przed śmiercią, ucieka przed wojną" - powiedział metropolita warszawski.

Według kardynała Nycza, kiedy mówimy o uchodźcach w kontekście korytarzy humanitarnych, to mówimy o człowieku, któremu "w każdym miejscu świata powinno się udzielić pomocy lekarskiej, zdrowotnej". "To są czasami dzieci, które straciły oboje rodziców" - zaznaczył hierarcha.

"I dlatego nie dajmy sobie wmówić, że nie da się zrobić nic, że jest jakiś konflikt między pomaganiem a bezpieczeństwem" - podkreślił.

Zaznaczył przy tym, że potrafiliśmy przyjąć w Polsce 500 tys. ludzi podczas Światowych Dni Młodzieży i nikomu nic się nie stało. "Państwo jest na tyle mocne, że potrafi zabezpieczyć korytarze humanitarne. Uchodźcy są sprawdzani podwójnie: tutaj w Polsce, ale także przez Caritas Syrii, Caritas Libanu, Caritas Jordanii. Uchodźcy są sprawdzani, żeby byli to ludzie, którzy naprawdę potrzebują udzielenia pomocy" - zapewnił kard. Nycz.

O otwarcie korytarzy humanitarnych, czyli bezpieczne sprowadzenie migrantów, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami, zaapelował w lutym papież Franciszek. Apelował o to również m.in. kard. Nycz.

W zeszłym tygodniu premier Beata Szydło powiedziała, że korytarze humanitarne są propozycją, którą można rozważyć. "Zastanawiamy się, czy to jest akurat ten sposób, który faktycznie pomoże uchodźcom" - mówiła w wywiadzie dla telewizji internetowej wPolsce.pl.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. Odwołuje się do obietnicy, złożonej w czasach Sejmu Czteroletniego (1792 r.), wybudowania Świątyni Najwyższej Opatrzności, będącej podziękowaniem za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Świątynia nie została wówczas wybudowana z powodu rozbiorów. Z inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp; została oficjalnie otwarta w 11 listopada ubiegłego roku.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  22.06.2017 21:00
  Polecam bardzo ciekawe wystąpienie na temat sprowadzania migrantów muzułmańskich do Francji i Europy: https://gloria.tv/video/pVd3MZuGGNbh2HwcmHFRV4CFu Przytaczane są tam słowa bpa Atanazego Schneidera, który wzrastał w Sowietach, że import muzułmanów ma za cel zniszczenie chrześcijaństwa i utworzenie "nowego człowieka", jak mieszanie ludności w Sowietach miało za cel stworzenie homosowietikusa. Ten wykład rzuca wiele światła na postawę ludzi związanych z Kościołem.
 • Gość
  24.06.2017 17:35
  "Do władz publicznych należy sprawowanie kontroli nad ruchami migracyjnymi, z uwzględnieniem wymogów dobra wspólnego. Przyjmowanie migrantów winno zawsze odbywać się w poszanowaniu prawa, a zatem, gdy to konieczne, towarzyszyć mu musi stanowcze tłumienie nadużyć." - Sw. Jan Paweł II w adhortacji : Ecclesia in Europa
 • Gość
  25.06.2017 06:39
  Biskup Nycz tymi korytarzami pomoże kilkuset muzułmanom ale zaszkodzi całej Polsce, bo sprowadzeni ludzie pozostaną u nas, sprowadzą liczne rodziny i dalej już poleci - islamizacja Polski.
 • Gość
  26.06.2017 09:27
  Oczywiste, że jest konflikt między bezpieczeństwem a SPROWADZANIEM do nas islamskich migrantów - a tego właśnie sprowadzania chce abp Nycz - natomiast pomagać trzeba ale poza Polską tak by nie narażać obywateli RP.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  5°C Środa
  noc
  3°C Środa
  rano
  wiecej »