W wieku 95 lat zmarł wczoraj w Rzymie ostatni spowiednik Jana Pawła II ks. Antoni Mruk, jezuita. Był emerytowanym profesorem teologii moralnej Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego oraz postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Siostry Faustyny Kowalskiej.
Urodził się w Krakowie w czasie, gdy rozpoczynała się pierwsza wojna światowa w dniu 21 listopada 1914 r. W wieku 16 lat wstąpił do nowicjatu jezuitów w Starej Wsi na Podkarpaciu. Jego studia, początkowo filozoficzne, a następnie matematyczno-fizyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, przerwała II wojna światowa. Po jej wybuchu kleryk wraz z grupą kilkudziesięciu jezuitów został aresztowany przez Niemców 10 listopada 1939 r. i kolejno przebywał w więzieniach na „Montelupich” w Krakowie i w Wiśniczu, a następnie w hitlerowskich obozach koncentracyjnych Auschwitz i Dachau. Dodajmy, że w grupie kilkudziesięciu jezuitów znajdował się późniejszy metropolita Lusaki, kard. Adam Kozłowiecki SJ.
Po ponad czteroletnim pobycie w obozie i wyzwoleniu więźniów w Dachau przez Amerykanów w kwietniu 1945 r. Antoni Mruk zdecydował się nie wracać do okupowanej przez Sowietów Polski. Udał się do Rzymu, gdzie studiował teologię na Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z teologii moralnej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1947 r. Prowadził wykłady z historii teologii moralnej na Gregorianum. Był również przełożonym wspólnoty jezuitów przy Uniwersytecie. W latach 1965-1975 pełnił urząd Asystenta Asystencji Słowiańskiej w Kurii Generalnej jezuitów. Był wyższym przełożonym polskich jezuitów przebywających za granicą. Współpracował z wieloma watykańskimi kongregacjami, choć nie obce mu były sprawy Ojczyzny, do której nigdy nie wrócił.
W 1946 r. poznał w Rzymie młodego księdza Karola Wojtyłę. Na jego osobistą prośbę, już jako metropolity krakowskiego, ks. Mruk został postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Siostry Faustyny Kowalskiej, apostołki Bożego Miłosierdzia. W ostatnich latach życia Jana Pawła II był jego spowiednikiem.
Pogrzeb ks. Antoniego Mruka odbędzie się jutro o godz. 10:00 w kurii generalnej jezuitów w Rzymie.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.