Zmarł ostatni spowiednik Jana Pawła II

W wieku 95 lat zmarł wczoraj w Rzymie ostatni spowiednik Jana Pawła II ks. Antoni Mruk, jezuita. Był emerytowanym profesorem teologii moralnej Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego oraz postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Siostry Faustyny Kowalskiej.

Urodził się w Krakowie w czasie, gdy rozpoczynała się pierwsza wojna światowa w dniu 21 listopada 1914 r. W wieku 16 lat wstąpił do nowicjatu jezuitów w Starej Wsi na Podkarpaciu. Jego studia, początkowo filozoficzne, a następnie matematyczno-fizyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, przerwała II wojna światowa. Po jej wybuchu kleryk wraz z grupą kilkudziesięciu jezuitów został aresztowany przez Niemców 10 listopada 1939 r. i kolejno przebywał w więzieniach na „Montelupich” w Krakowie i w Wiśniczu, a następnie w hitlerowskich obozach koncentracyjnych Auschwitz i Dachau. Dodajmy, że w grupie kilkudziesięciu jezuitów znajdował się późniejszy metropolita Lusaki, kard. Adam Kozłowiecki SJ.

Po ponad czteroletnim pobycie w obozie i wyzwoleniu więźniów w Dachau przez Amerykanów w kwietniu 1945 r. Antoni Mruk zdecydował się nie wracać do okupowanej przez Sowietów Polski. Udał się do Rzymu, gdzie studiował teologię na Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z teologii moralnej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1947 r. Prowadził wykłady z historii teologii moralnej na Gregorianum. Był również przełożonym wspólnoty jezuitów przy Uniwersytecie. W latach 1965-1975 pełnił urząd Asystenta Asystencji Słowiańskiej w Kurii Generalnej jezuitów. Był wyższym przełożonym polskich jezuitów przebywających za granicą. Współpracował z wieloma watykańskimi kongregacjami, choć nie obce mu były sprawy Ojczyzny, do której nigdy nie wrócił.

W 1946 r. poznał w Rzymie młodego księdza Karola Wojtyłę. Na jego osobistą prośbę, już jako metropolity krakowskiego, ks. Mruk został postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Siostry Faustyny Kowalskiej, apostołki Bożego Miłosierdzia. W ostatnich latach życia Jana Pawła II był jego spowiednikiem.

Pogrzeb ks. Antoniego Mruka odbędzie się jutro o godz. 10:00 w kurii generalnej jezuitów w Rzymie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  dzień
  1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  wiecej »