Biskupi, księża, przedstawiciele władz i licznie zgromadzeni wierni, wpatrzeni w wizerunek Opolskiej Pani, zawierzyli miasto i jego mieszkańców opiece Matki Bożej.
- Przygotowywaliśmy się na ten dzień, już bardzo konkretnie, od 2 lutego, od święta Ofiarowania Pańskiego, przyjmując w naszych świątyniach kopię ikony Matki Bożej Opolskiej i podejmując trud przemiany serc, modlitwy za miasto, kontemplacji ikony Matki Bożej oraz trwając przed Panem na adoracji Najświętszego Sakramentu. To jest wielkie dobro duchowe, które dziś składamy na ołtarzu Bogu - mówił w homilii bp Andrzej Czaja, który w sobotę 24 czerwca uroczyście proklamował akt zawierzenia Opola Matce Bożej w 800-lecie miasta.
Uroczystości rozpoczęły się na schodach kościoła Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, skąd po odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych wyruszyła procesja do katedry opolskiej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz, uczelni wyższych i służb mundurowych, wielu wiernych opolskich parafii, delegacje ze sztandarami, siostry zakonne, klerycy i księża.
- Bardzo potrzebujemy daru radości w Duchu Świętym w naszych sercach, rodzinach, społeczeństwie. Bardzo też potrzebujemy kroczenia drogą pokoju i zbawienia. Tą procesją, którą za chwilę podążymy, będziemy chcieli to nasze pragnienie wyrazić - mówił bp Andrzej Czaja, zapraszając do wyruszenia za krzyżem. - Idźmy z radością i prośmy o Bożego Ducha, prośmy o pokój Boży dla całego świata, dla naszego miasta i o wielkie pragnienie zbawienia, które nie zawsze jest żywe w naszych sercach - zachęcał ordynariusz.
W procesji niesiona była kopia obrazu Matki Bożej Opolskiej, która od 2 lutego br. peregrynowała po parafiach miasta Opola. Przez Mały Rynek, przy kościele oo. franciszkanów, a także ulicami Piastowską i Katedralną nieśli ją m.in. diakoni, klerycy, siostry zakonne, kobiety, Liturgiczna Służba Ołtarza i nadzwyczajni szafarze Komunii św.
Kopia została ustawiona na specjalnie przygotowanym miejscu przed głównym wejściem do katedry. Na placu ustawiono też telebim. Z tej możliwości uczestniczenia w Mszy św. skorzystało niewiele osób.
Anna Kwaśnicka /Foto Gość W czasie odczytywania aktu zawierzenia miasta Matce Bożej katedra była wypełniona
Po wejściu do katedry biskupi wraz z prezydentem miasta Opola udali się do kaplicy Matki Bożej Opolskiej. Tam bp Andrzej Czaja odczytał akt zawierzenia miasta Opola Matce Bożej. W tym czasie wszyscy klęczeli, a na zakończenie wspólnie odmówili „Pod Twoją obronę”. Słowa tej modlitwy, wypowiadane przez tak wiele osób jednocześnie, mocno brzmiały w murach świątyni.
Biskup opolski podarował Matce Bożej różaniec ze szlachetnych kamieni, kolorami nawiązujący do barw Opola, a także na pulpicie złożył spisaną treść odczytanego aktu.
Następnie rozpoczęła się Eucharystia, którą z biskupem opolskim koncelebrowali m.in. bp Rudolf Pierskała, bp Paweł Stobrawa, bp senior Jan Wieczorek z Gliwic oraz proboszczowie opolskich parafii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.