Biskupi, księża, przedstawiciele władz i licznie zgromadzeni wierni, wpatrzeni w wizerunek Opolskiej Pani, zawierzyli miasto i jego mieszkańców opiece Matki Bożej.
- Przygotowywaliśmy się na ten dzień, już bardzo konkretnie, od 2 lutego, od święta Ofiarowania Pańskiego, przyjmując w naszych świątyniach kopię ikony Matki Bożej Opolskiej i podejmując trud przemiany serc, modlitwy za miasto, kontemplacji ikony Matki Bożej oraz trwając przed Panem na adoracji Najświętszego Sakramentu. To jest wielkie dobro duchowe, które dziś składamy na ołtarzu Bogu - mówił w homilii bp Andrzej Czaja, który w sobotę 24 czerwca uroczyście proklamował akt zawierzenia Opola Matce Bożej w 800-lecie miasta.
Uroczystości rozpoczęły się na schodach kościoła Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, skąd po odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych wyruszyła procesja do katedry opolskiej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz, uczelni wyższych i służb mundurowych, wielu wiernych opolskich parafii, delegacje ze sztandarami, siostry zakonne, klerycy i księża.
- Bardzo potrzebujemy daru radości w Duchu Świętym w naszych sercach, rodzinach, społeczeństwie. Bardzo też potrzebujemy kroczenia drogą pokoju i zbawienia. Tą procesją, którą za chwilę podążymy, będziemy chcieli to nasze pragnienie wyrazić - mówił bp Andrzej Czaja, zapraszając do wyruszenia za krzyżem. - Idźmy z radością i prośmy o Bożego Ducha, prośmy o pokój Boży dla całego świata, dla naszego miasta i o wielkie pragnienie zbawienia, które nie zawsze jest żywe w naszych sercach - zachęcał ordynariusz.
W procesji niesiona była kopia obrazu Matki Bożej Opolskiej, która od 2 lutego br. peregrynowała po parafiach miasta Opola. Przez Mały Rynek, przy kościele oo. franciszkanów, a także ulicami Piastowską i Katedralną nieśli ją m.in. diakoni, klerycy, siostry zakonne, kobiety, Liturgiczna Służba Ołtarza i nadzwyczajni szafarze Komunii św.
Kopia została ustawiona na specjalnie przygotowanym miejscu przed głównym wejściem do katedry. Na placu ustawiono też telebim. Z tej możliwości uczestniczenia w Mszy św. skorzystało niewiele osób.
Anna Kwaśnicka /Foto Gość
W czasie odczytywania aktu zawierzenia miasta Matce Bożej katedra była wypełniona
Po wejściu do katedry biskupi wraz z prezydentem miasta Opola udali się do kaplicy Matki Bożej Opolskiej. Tam bp Andrzej Czaja odczytał akt zawierzenia miasta Opola Matce Bożej. W tym czasie wszyscy klęczeli, a na zakończenie wspólnie odmówili „Pod Twoją obronę”. Słowa tej modlitwy, wypowiadane przez tak wiele osób jednocześnie, mocno brzmiały w murach świątyni.
Biskup opolski podarował Matce Bożej różaniec ze szlachetnych kamieni, kolorami nawiązujący do barw Opola, a także na pulpicie złożył spisaną treść odczytanego aktu.
Następnie rozpoczęła się Eucharystia, którą z biskupem opolskim koncelebrowali m.in. bp Rudolf Pierskała, bp Paweł Stobrawa, bp senior Jan Wieczorek z Gliwic oraz proboszczowie opolskich parafii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.