Rozpoczęła się rozbudowa Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich.
W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę GCR "Repty" wzięli udział m.in. przedstawiciele parlamentu i samorządu, a ceremonię obserwowali pacjenci i pracownicy placówki.
Podpisany chwilę wcześniej akt erekcyjny został umieszczony w kapsule czasu, która będzie zatopiona w fundamencie nowego budynku. Prace już ruszyły i ze szpitalnego tarasu można zobaczyć potężny dół, choć to dopiero pierwsze dni budowy.
- Proszę narzekać, a my będziemy się starać - powiedział podczas uroczystości dyrektor GCR dr Krystian Oleszczyk, nawiązując do ankiet pacjentów, które przyczyniły się do podjęcia decyzji. - Tego nie dało się już dłużej znosić i trzeba było coś zrobić - żartował.
Nowy budynek ma zapewnić miejsce dla ok. 170 pacjentów oraz stworzyć im dogodne warunki do leczenia i rehabilitacji. Jednak nie zwiększy to ogólnej bazy łóżkowej, a jedynie zapewni większą powierzchnię, bowiem dotychczas największym problemem szpitala była zbyt duża liczba łóżek w salach.
Pieniądze na rozbudowę udało się zdobyć z funduszy wojewódzkich i państwowych. Wartość inwestycji to aż 31,19 mln zł.
Szymon Zmarlicki /Foto Gość Zaproszeni goście mogli dorzucić zaprawę do kapsuły czasu, by zatopić w niej akt erekcyjny Równocześnie kontynuowane są prace związane z termomodernizacją już istniejącego obiektu. Budowa i remont wymagają szczególnej ostrożności ze względu na położenie na terenie zabytkowego parku krajobrazowego.
W związku z tym w najbliższym czasie ulegną zmianie zasady parkowania oraz organizacja ruchu samochodów. Utrudnienia pojawią się też w funkcjonowaniu transportu publicznego. Aby zapewnić możliwość dojazdu na teren budowy, wszystkie autobusy będą zatrzymywały się na przystanku przy ul. Pyskowickiej, skąd przewoźnik uruchomi linię obsługiwaną mikrobusem dostosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych.
Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty" to unikatowy w skali kraju specjalistyczny szpital, oferujący rehabilitację w schorzeniach kardiologicznych, neurologicznych i urazowo-ortopedycznych. W placówce leczy się rocznie ok. 8 tys. chorych, a liczba porad udzielanych w Specjalistycznej Poradni Rehabilitacyjnej dochodzi do 10 tysięcy.
Oddanie nowych budynków do użytku planowane jest na 2019 rok.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.