Ponad 30 tys. osób bierze udział w 32. Europejskim Spotkaniu Młodych zorganizowanym w Poznaniu przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé. Przez pięć dni uczestnicy modlą się, dzielą doświadczeniem wiary i zastanawiają nad swym chrześcijańskim powołaniem.
Doroczne spotkanie wpisało się nie tylko w kalendarz młodzieżowych imprez kościelnych i ekumenicznych, ale stało się także ważnym wydarzeniem międzynarodowym.
„Wiele narodów jedno miejsce” – taki napis wita uczestników 32. Europejskiego Spotkania Młodych. Od samego rana do stolicy wielkopolski przybywają m.in. młodzi Ukraińcy, Francuzi, Niemcy, Portugalczycy a także pielgrzymi z odległego Togo i Turkmenistanu. Najliczniejszą grupę tradycyjnie już stanowią Polacy.
„Myślę, że to jest taki piękny czas, w którym można znaleźć jakieś nowe doświadczenia, nowe myśli. Ciekawsze niż te, które się zdobywało dotychczas. Przede wszystkim jest niesamowita atmosfera modlitwy i to się zapamiętuje. Takiej atmosfery modlitwy nie ma chyba nigdzie. Raczej nie mam żadnych oczekiwań, chciałbym zgłębić cokolwiek ze swojej wiary i odnaleźć pewne rzeczy, które gdzieś tam w porządku życia codziennego się zatracają” – mówili uczestnicy. W tym roku na zaproszenie wspólnoty braci z Taizé odpowiedziało 30 tys. młodych Europejczyków. Zostaną oni przyjęci w 150 parafiach w Poznaniu i okolicach. Wszyscy zamieszkają u rodzin. Jak mówi br. Marek z Taizé stolica wielkopolski długo czekała na ten dzień. „Doczekali się dzisiaj. Jest to dla nas radosny dzień witania uczestników Europejskiego Spotkania Młodych w Poznaniu” – powiedział br. Marek. – Każdego dnia młodzi będą gromadzić się na wspólnej modlitwie. Rano w miejscu zakwaterowania, a popołudniu i wieczorem na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Każdy z uczestników otrzyma „List z Chin”, napisany przez br. Aloisa specjalnie na tą okazję. Spotkanie w Poznaniu potrwa do 2 stycznia.
Tylko prokuratura w Hajnówce skierowała do sądów ponad 80 aktów oskarżenia.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.