Zabytkowe kaplice, ołtarze i solne rzeźby o tematyce sakralnej będą od nowego roku dostępne dla turystów zwiedzających kopalnię soli w Wieliczce.
Zdaniem Kajetana d`Obyrna, prezesa Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka", "wieliccy górnicy, w swojej trudnej i niebezpiecznej pracy zawsze oddawali się pod opiekę Boską i świętych patronów, budując w ten sposób wielowiekowe solne dziedzictwo, którego materialnymi dowodami są liczne kaplice, ołtarze, solne rzeźby o tematyce sakralnej".
"Pragniemy przybliżyć to dziedzictwo pielgrzymom, turystom, odwiedzającym wielickie podziemia poprzez stworzenie dla nich specjalnej trasy zwiedzania, która prowadzi szlakiem podziemnych kaplic" - dodaje d`Obyrn.
Schodząc pod ziemię pielgrzymi będą mogli zwiedzać solne oraz drewniane kaplice, poznać górniczy folklor i panujące w kopalni zwyczaje. "Szlak Pielgrzymkowy to znakomita okazja do poznania religijnego oblicza wielickich podziemi" - informuje Marta Kühl–Kurowska z Działu Marketingu i Public Relations Kopalni Soli "Wieliczka".
Poświęcenie tablicy u wejścia do Kaplicy św. Antoniego odbędzie się 6 stycznia o godz. 11.00. Następnie kard. Stanisław Dziwisz udzieli błogosławieństwa przewodnikom nowo otwartego szlaku pielgrzymkowego i przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. w Kaplicy św. Kingi. W programie jest także zwiedzanie szlaku i poczęstunek w komorze Jana Haluszki.
Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 metrów. Ilustrują one wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.