Prawosławni biskupi o rodzinie

Na znaczenie rodziny w wychowaniu dzieci zwraca uwagę sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W liście z okazji Świąt Bożego Narodzenia hierarchowie podkreślają, że "doświadczenie zdrowego życia rodzinnego jest zadatkiem zdrowego przyszłego pokolenia".

Według kalendarza juliańskiego, z którego przy ustalaniu dat świąt religijnych korzysta duża część społeczności prawosławnej w naszym kraju, wigilia Bożego Narodzenia przypada 6 stycznia. W tym terminie święta obchodzą m.in. wierni Cerkwi w północno-wschodniej Polsce, gdzie są ich największe w kraju skupiska.

W liście bożonarodzeniowym, który będzie odczytywany w świątyniach w czasie świąt, prawosławni hierarchowie piszą o znaczeniu rodziny w kształtowaniu się świadomości dziecka, młodego, a potem dorosłego człowieka. Podkreślają, że na rodzinie spoczywa wielka odpowiedzialność za wychowanie dzieci, a "jej zdrowie oznacza zdrowie całej wspólnoty kościelnej i naszego narodu".

"Nasze czasy sekularyzacji i relatywizmu wymagają od nas, prawosławnych, szczególnej czujności, aby nie utracić tego wielkiego ducha i kulturowego dziedzictwa świętego prawosławia, które pozostawili nam nasi przodkowie. W tym dziele pod wieloma względami powinna pomagać prawosławna rodzina" - uważają prawosławni arcybiskupi i biskupi.

Podsumowując miniony rok, zwracają uwagę na pierwszą wizytę w Polsce zwierzchnika Cerkwi na Cyprze arcybiskupa Chryzostoma, jubileusz 20-lecia nauczania religii w szkołach oraz 30-lecie pierwszej pielgrzymki młodzieży na św. Górę Grabarkę, czyli rocznicę założenia Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

Dokładnych danych o liczbie osób wyznania prawosławnego w Polsce nie ma. Według hierarchów, wiernych jest ok. 550-600 tys., z czego około połowa mieszka w północno-wschodniej Polsce, m.in. w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach.

Tutaj są też najważniejsze prawosławne sanktuaria, m.in. Święta Góra Grabarka.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
29°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
27°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
wiecej »