Reklama

Ruszy podziemny szlak pielgrzymkowy

Inauguracja podziemnego szlaku pielgrzymkowego w kopalni soli w Wieliczce odbędzie się 6 stycznia – w święto Trzech Króli – pierwszych pielgrzymów.

Reklama

Schodząc pod ziemię pielgrzymi będą mogli zwiedzać kaplice solne oraz drewniane, poznać górniczy folklor i panujące w kopalni zwyczaje. Szlak Pielgrzymkowy to znakomita okazja do poznania religijnego oblicza wielickich podziemi.

Codzienna, poranna Msza św. w podziemnych kaplicach, była modlitwą górników o opiekę podczas trudnej i niebezpiecznej pracy. Dziś wykute stanowią one przede wszystkim atrakcję turystyczną. Dla wielickich górników w dalszym ciągu są to jednak najważniejsze miejsca w kopalni, w których kult świętych łączy się nierozerwalnie z szacunkiem do ich ciężkiej pracy.

Kopalnia Soli „Wieliczka” wspólnie z Muzeum Żup Krakowskich przygotowała wyjątkową ofertę zwiedzania pierwszego podziemnego szlaku pielgrzymkowego. W ramach oferty przewidziane jest zwiedzanie Trasy Turystycznej oraz części ekspozycji MŻK, ze szczególnym uwzględnieniem kaplic oraz miejsc kultu wielickiej kopalni.

Ważne miejsce w kulturze wielickich górników zajmował kult świętych patronów. Świadczą o tym nie tylko liczne podziemne kaplice, ale również zwyczaje, folklor słowny, rzeźby w soli, poświęconych tematyce religijnej. Wystawieni na ciągłe niebezpieczeństwo górnicy zawierzali swe życie i zdrowie opiece Wszechmogącego, Matki Boskiej i świętych patronów. Szczególnymi orędownikami, których darzono nadzwyczajnym kultem byli, oprócz głównej patronki św. Kingi, św. Antoni Padewski, św. Klemens, św. Barbara.

Tradycje te przetrwały do dnia dzisiejszego podobnie jak pozdrowienie „Szczęść Boże”, którym witają się i mówią sobie na pożegnanie wszyscy ludzie przebywający pod ziemią.

Trasa pielgrzymkowa prowadzi do kilku obiektów sakralnych. Kaplica pod wezwaniem św. Antoniego powstawała w latach 1690-1710 w stylu barokowym. Jest najstarszą z zachowanych podziemnych świątyń. Za patrona kaplicy wybrano św. Antoniego, sprzymierzeńca ludzi poszukujących, opiekuna górników kruszcowych.

Kaplica św. Krzyża powstała jako wotum za uratowanie kopalni z katastrofalnego wycieku podziemnych wód w II połowie XIX wieku. Różnorodne wyposażenie wnętrza skompletowano z kilku dawnych miejsc kultu. Sposób urządzenia tej kaplicy poświadcza zjawisko tzw. „wędrowania” kaplic i ich wyposażenia w miejsca bezpieczne i tam gdzie rozpoczynano pracę, czyli w nowe rejony eksploatacji.

Najokazalszą i najbogatszą w swej formie podziemną świątynią jest kaplica św. Kingi, która powstaje już od ponad 100 lat. W latach 1896 -1963 prace rzeźbiarskie wykonywali górnicy samoucy: Józef i Tomasz Markowscy oraz Antoni Wyrodek. Kolejne projekty rzeźbiarskie realizuje w jej wnętrzu współczesne pokolenie wielickich górników.

Nowa trasa pielgrzymkowa w Wieliczce obejmuje również ołtarz św. Kingi, gdzie znajduje się współczesny obraz Piotra Moskala, przedstawiający patronkę solnych górników – św. Kingę. W symetrycznie zaprojektowanych wnękach, po obu stronach obrazu, znajdują się rzeźby św. św. Franciszka i Klary, wykonane z drewna lipowego przez górnika-rzeźbiarza Pawła Janowskiego.

Początek uroczystości w Wieliczce o godz. 11.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Poniedziałek
wieczór
1°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
5°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama