Pogrzeb prymasa Daly’ego

W katedrze św. Patryka w Armagh odbyły się dzisiaj uroczystości pogrzebowe byłego prymasa Irlandii, kard. Cahala Daly’ego.

Przewodniczący liturgii kard. Seán Brady, następca zmarłego hierarchy na prymasowskiej stolicy, przedstawił go w homilii jako architekta posoborowego Kościoła na Zielonej Wyspie. Wspomniał o jego szczerym szacunku dla tamtejszych protestantów i o wielkich zasługach w budowaniu pokoju w Irlandii Północnej.

Kard. Brady nie omieszkał również wspomnieć o wielkich problemach, które dotknęły tamtejszy Kościół w ostatnich latach. Powiedział, że „kard. Daly mógł się spodziewać, że Kościół katolicki w Irlandii czeka jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających okresów w jego dziejowym pielgrzymowaniu. Nadużycia względem dzieci i haniebne, nieumiejętne potraktowanie tego problemu przez tych, którym Bóg powierzył ochronę nad najmniejszymi, wyrządziły ogromną krzywdę poszkodowanym. Zrodziły też uzasadniony gniew i oburzenie u części wiernych, a także bardzo głęboko naruszyły zaufanie do prawości zwierzchników Kościoła”.

Przemawiając nad trumną swego poprzednika, prymas Irlandii zapewnił, że Kościół w tym kraju wszedł na drogę prawdziwej odnowy. Polega ona na pokornej służbie ludowi Bożemu, odbudowie zaufania i zagwarantowaniu bezpieczeństwa dzieciom we wszystkich kościelnych instytucjach – powiedział kard. Brady na pogrzebie kard. Cahala Daly’ego, byłego prymasa Irlandii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Czwartek
  wieczór
  3°C Piątek
  noc
  2°C Piątek
  rano
  3°C Piątek
  dzień
  wiecej »