Setna rocznica urodzin Sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty

Dokładnie 100 lat temu w Kochłowicach k. Katowic przyszedł na świat Wilhelm Pluta. Późniejszy biskup i uczestnik Soboru Watykańskiego II był biskupem ówczesnego ordynariatu gorzowskiego, a potem pierwszym biskupem diecezji gorzowskiej.

Obecnie trwa etap diecezjalny jego procesu beatyfikacyjnego.

Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic w rodzinie Piotra i Agnieszki, jako trzecie z ich dziewięciorga dzieci. Ojciec był sztygarem w kopalni, a matka zajmowała się domem. – Byli bardzo religijni i od dziecka byliśmy wychowywani w duchu wiary. Tradycją było, że tata zabierał nas na odpusty do Świętochłowic w uroczystość św. Piotra i Pawła, do Hajduk we Wniebowzięcie NMP, do Zgody na św. Józefa i do Wirka na św. Wawrzyńca. Z mamą jeździliśmy na pielgrzymkę do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich – wspominała w rozmowie z KAI Bronisława Żak, siostra bp. Pluty.

W 1929 roku po ukończeniu Gimnazjum Klasycznego w Katowicach Wilhelm Pluta wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego dla Diecezji Śląskiej w Krakowie. – Ojciec chciał, aby Wilhelm tak jak on pracował w kopalni. Brat nawet pojechał zgłosić się na Akademię Górniczą, ale jak wrócił, to zaraz powiedział mamie: „Mamo, nic z tego nie będzie. Idę do seminarium”. Rodzice cieszyli się i nie mieli nic przeciw temu – mówi B. Żak. W 1935 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa pomocniczego diecezji katowickiej Teofila Bromboszcza. Po święceniach pracował jako katecheta, wikariusz i proboszcz śląskich parafii. Przed II wojną światową boleśnie przeżył śmierć swojej matki, a po wojnie ojca.

W kapłaństwie od początku godził duszpasterstwo z działalnością naukową. Już w 1949 roku obronił prace doktorską na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W roku 1958 miał nawet podjąć wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jednak 4 lipca 1958 r. Pius XII na prośbę Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, mianował ks. Wilhelma Plutę biskupem i rządcą ordynariatu gorzowskiego.

Przychodząc z posługą na Ziemie Zachodnie i Północne stanął przed trudnym zadaniem. Wciąż świeże były doświadczenia niedawnej wojny i przesiedleń, a komunizm rozwijał się w najlepsze. Przybywając do diecezji, swe pierwsze kroki skierował do Matki Bożej Rokitniańskiej. Prawie 28-letnią posługę dla tutejszego Kościoła rozpoczął 7 września 1958 roku w gorzowskiej katedrze, gdzie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego przyjął święcenia biskupie.

Gorzowski biskup w 1964 roku uczestniczył w obradach II Soboru Watykańskiego, a w latach 1965-1970 był przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski. Rodzina była zawsze obecna w nauczaniu biskupa.

W pierwszym liście pasterskim pisał: „Chcemy, aby dzieci Boże ziemi gorzowskiej żyły w stanie łaski uświęcającej, małżonkowie zaś w sakramentalnym związku zaślubin małżeńskich, czerpiąc z niego łaski stanu, nieodzowne do świętości życia w małżeństwie i rodzinie. (…) Oto jedno z głównych zdań duszpasterskich naszej diecezji: odbudowa życia rodziny, aby stała się na nowo pierwszą i najlepszą instytucją wychowawczą dzieci Bożych dla świętego życia na ziemi i wiecznego szczęścia w niebie”. Przywiązywał dużą uwagę do formacji duchowej, intelektualnej i pastoralnej kapłanów i alumnów.

W okresie rządów bp. Pluty w Ordynariacie Gorzowskim odbyła się m.in. peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w latach 1961-1963, a w Gorzowie Wlkp. uroczystości Milenium Chrztu Polski w 1966 roku. 28 czerwca 1972 bp Wilhelm Pluta został biskupem diecezjalnym utworzonej diecezji gorzowskiej.

Bp Wilhelm Pluta zginął w wypadku samochodowym 22 stycznia 1986 r.

Jan Paweł II podczas spotkania z wiernymi diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w Gorzowie Wielkopolskim w 1997 roku powiedział: „Pragnę z wdzięcznością wspomnieć śp. ks. biskupa Wilhelma Plutę. On budował niejako fundamenty Kościoła gorzowskiego w czasach bardzo trudnych dla naszego kraju. Długie lata zarządzał Kościołem gorzowskim najpierw jako administrator, a później jako jego biskup. On tu jest dzisiaj na pewno razem z nami. Biskupie Wilhelmie, dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła na tej ziemi. Za twój trud, odwagę i mądrość. Dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła w naszej Ojczyźnie”.

W 2002 roku rozpoczął się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego bp. Pluty. Bp Adam Dyczkowski dekretem z 31 maja 2000 r. ustanowił postulatora procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty. "Bogactwem swego ducha wycisnął tak mocne piętno w sercach i umysłach naszych kapłanów, osób konsekrowanych i katolików świeckich, że wdzięczni za te zasługi, pragniemy go wynieść na ołtarze, aby był dla nas wzorem" – mówił o bpie Wilhelmie Plucie bp Adam Dyczkowski, otwierając pierwszą sesję trybunału.

Z okazji 100. rocznicy urodzin bp. Wilhelma Pluty 22 stycznia 2010 roku o godz. 11.00 w gorzowskiej katedrze zostanie odprawiona uroczysta Msza św.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Poniedziałek
noc
16°C Poniedziałek
rano
24°C Poniedziałek
dzień
25°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »