Przepis na upadek Unii

Historia nie powtarza się, ale się rymuje. Te słowa Marka Twaina doskonale pasują do tego, co obserwujemy obecnie w UE. Widać analogie do upadku dawnych trwałych, jak sądzono, unii i sojuszy.

…to martwi Niemcy

W tym kontekście należy postrzegać reakcję kilku krajów europejskich na amerykańskie sankcje nałożone na Rosję. Bo uderzają one nie tylko w interesy Moskwy, ale również wielu firm zachodnioeuropejskich, zwłaszcza tych zaangażowanych w projekt Nord Stream II. Z Gazpromem współpracują m.in. takie koncerny energetyczne, jak Wintershall, Uniper, OMV, Shell i Engie – a więc kapitał niemiecki, austriacki, holenderski i francuski. Wszystkie te firmy pracują nad tym, by podwoić przepustowość istniejącej już nitki gazociągu Nord Stream z 55 do 110 mld metrów sześciennych. I to właśnie kraje, w których znajdują się siedziby tych koncernów, najgłośniej wyrażały swój sprzeciw wobec sankcji amerykańskich. W tym gronie oczywiście prym wiodą Niemcy, dla których Nord Stream II jest narzędziem wzmocnienia pozycji hegemona w Europie. Wbrew zapewnieniom Angeli Merkel, że gazociąg ma charakter wyłącznie ekonomiczny, jest jasne, że dla Niemiec przyjmowanie dużego transportu gazu, który potem może być przez nie dystrybuowany do pozostałych krajów europejskich (owszem, również do Polski), oznacza zwiększenie ich pozycji i gospodarczej, i politycznej.

Z jednej strony trudno odmawiać jakiemuś krajowi prawa do realizacji swoich interesów. Z drugiej jednak trudno też odrzucić skojarzenia historyczne, jak te przywołane na początku z unią kalmarską.

Jak umierały unie

„Unie umierają w chwili, gdy w umysłach i sercach wchodzących w ich skład narodów zamiera wola pozostawania w związku, a nie w chwili, gdy rzeczywiście następuje załamanie się całej konstrukcji. Ostateczna klęska jest wynikiem zmian świadomościowych, które prowadzą do uwiądu woli integracji. Jedność utrzymywana siłą traci zaś swój wymiar unijny, a nabiera wymiaru imperialnego” – pisze autor książki „Duch pyszny poprzedza upadek”. Myliłby się jednak ten, kto przykład unii kalmarskiej chciałby odczytywać tylko jako prztyczek pod adresem dzisiejszych mocarstw europejskich. Żurawski vel Grajewski analizuje szczegółowo również inne przykłady unii, które albo ze względu na swoją naturę, albo na skutek popełnionych błędów nie przetrwały próby czasu. Czy wręcz – jak unia polsko-litewska – nie wykorzystały okazji, by poszerzyć się o inne terytoria. Za jeden z największych błędów w historii Polski autor uznaje „niezdolność Rzeczpospolitej Obojga Narodów do rozwiązania problemu politycznej reprezentacji Rusi-Ukrainy w swym systemie federacyjnym”. Autor zauważa, że to, co nie udało się Polsce i Litwie wobec Zaporoża, nie udało się też – na dłuższą metę – Duńczykom wobec Szwecji, a jeszcze w innym wymiarze i kontekście Brytyjczykom wobec ich kolonii w Ameryce Północnej czy wreszcie Serbom wobec narodów bałkańskich. Zwłaszcza wątek Zaporoża i straconej okazji do stworzenia unii szerszej niż polsko-litewska powinien być ostrzeżeniem dla nas, by dbać o lokalne sojusze.

W kontekście zaś gry mocarstw i analogii z unią kalmarską trudno nie dostrzegać zagrożenia, które doprowadziło do upadku tej drugiej – nieformalny dyrektoriat dużych państw (Niemcy plus Francja) zamiast wspólnoty równoprawnych krajów. Żurawski vel Grajewski pisze, że naiwna wiara mocarstw, iż zdołają zmarginalizować mniejszych partnerów, jak dotąd nigdy się nie sprawdziła. Nie może udać się również dzisiaj Niemcom czy Francji. Chyba że znowu za cenę rozpadu kolejnej unii.•

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  28°C Czwartek
  wieczór
  24°C Piątek
  noc
  14°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  wiecej »