W czasie najazdu Saracenów na Asyż święta miała ich odstraszyć Najświętszym Sakramentem, który wyniosła z kościoła

Jest patronką telewizji.


Urodziła się w Asyżu pod koniec XII wieku. Jej losy splotły się ze św. Franciszkiem, który nauczał w jej rodzinnym mieście. To za jego wstawiennictwem biskup Gwidon udzielił Klarze zgody, by mogła stać się siostrą - założonego przez św. Franciszka - zakonu Braci Mniejszych. 

Z rąk św. Franciszka otrzymała zgrzebny habit i welon zakonny. Po pewnym czasie przyłączyła się do niej jej siostra, bł. Agnieszka. Franciszek wystawił siostrom mały klasztor przy kościółku św. Damiana. Pierwszą jego ksienią została Klara. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 


Pod koniec życia św. Klara doznała cudownej łaski - w noc Bożego Narodzenia, nie mogąc z powodu choroby uczestniczyć we Mszy św., otrzymała łaskę widzenia i słyszenia Pasterki, odprawianej w pobliskim kościele. Z tego też powodu, współcześnie, św. Klara została patronką telewizji. 

Święta zmarła w 1253 r. Jej ciało złożono w grobie, w którym przedtem spoczywało ciało św. Franciszka. Już dwa lata później papież Innocenty IV ogłosił ją świętą. 

Ikonografia najczęściej przedstawia św. Klarę z monstrancją w ręku. Podanie głosi, że w czasie najazdu Saracenów na Asyż Klara miała ich odstraszyć Najświętszym Sakramentem, który wyniosła z kościoła. Blask idący z Hostii miał jakoby porazić wroga i zmusić go do ucieczki. Legenda powstała zapewne na tle szczególnego nabożeństwa, jakie św. Klara miała do Eucharystii.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  11.08.2017 10:42
  Litania do świętej Klary

  Kyrie eleison. Chryste eleison. Kyrie eleison.
  Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
  Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
  Synu, Odkupicielu świata, Boże,
  Duchu Święty, Boże,
  Święta Trójco, Jedyny Boże,
  Święta Maryjo, módl się za nami,
  Święta Boża Rodzicielko,
  Święta Panno nad pannami,
  Święta Matko Klaro,
  Przez Boga objawiona światu przed narodzeniem,
  Przez Chrystusa nazwana światłem świata,
  W młodości wybrana na służbę Bogu,
  Porzucająca świat dla Chrystusa,
  Klejnocie Jezusa i Maryi,
  Miłująca Chrystusa Cierpiącego,
  Wielbicielko Przenajświętszego Sakramentu,
  Uczczona obecnością Jezusa i Maryi,
  Matko wielu dziewic zakonnych,
  Wraz z siostrami przyjęta przez Jezusa pod opiekę,
  Otrzymująca błogosławieństwo Ojca Świętego,
  Niewzruszona w wierze,
  Ugruntowana w nadziei,
  Płonąca miłością seraficzną,
  Lilio anielskiej czystości,
  Zwyciężająca pokusy ciała,
  Gardząca bogactwami i marnością światową,
  Miłująca najwyższe ubóstwo,
  Perło posłuszeństwa,
  Wzorze głębokiej pokory,
  Zwierciadło zakonnej doskonałości,
  Promieniejąca na świat swoją świętością,
  Zaszczycona darem proroctwa,
  Sławna cudami,
  Odważna pogromicielko złych duchów,
  Najukochańsza córko świętego Ojca Franciszka,
  Gorliwa naśladowczyni Biedaczyny z Asyżu,
  Ukochana Siostro Braci Mniejszych,
  Ozdobo Zakonu Serafickiego,
  Uczestniczko niebieskiej chwały,
  Orędowniczko nasza przed Bogiem.

  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

  W. Módl się za nami, święta Klaro.
  O. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

  Módlmy się: (modlitwy do wyboru)

  1. Boże, Dawco pokoju i Źródło miłości, Ty obdarzyłeś świętą Klarę, Twą oblubienicę, przedziwną miłością Ciebie i bliźniego; spraw, prosimy, abyśmy za jej przyczyną trwali w Twojej miłości i dla Ciebie miłowali wszystkich ludzi. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

  2. Boże, Ty sprawiłeś, że święta Klara wśród niezliczonych dziewic zajaśniała niezwykłym blaskiem cnót; daj, abyśmy przez jej zasługi i wstawiennictwo naśladowali świetlany przykład jej życia i dostąpili radosnego oglądania Twego Oblicza w Królestwie niebieskim. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

  Modlitwa do świętej Klary o powołania zakonne

  Święta Klaro, wspomnij na dzień Twoich zaślubin z Chrystusem, w którym Pan udzielił Ci tak wielkiej łaski przez ręce świętego Franciszka. Przez pamięć na tę łaskę prosimy Cię, wstaw się do Boskiego Mistrza za wszystkie wspólnoty franciszkańskie, oddane Mu w imię Serafickiego Ojca. Uproś im nowe powołania, pełne radosnej gotowości do całkowitej ofiary z siebie dla Chrystusa, za wzorem Biedaczyny z Asyżu. Niech w żadnym klasztorze nigdy nie zabraknie ust i serc wielbiących Boga we dnie i w nocy, a ogień miłości Bożej, zapalony przez świętego Ojca Franciszka, niech zawsze w nim płonie i ogrzewa cały świat. Amen.

  Antyfona do świętej Klary

  Młody Minorytów szczepie, Siostro czystych aniołów, miłością rozżarzona, ubóstwem rozradowana, łaską ubogacona, Oblubienico Chrystusa, Klaro, dziewico Bogu i nam droga. Matko nasza najlepsza w smutkach i kłopotach. Uczniom Twym ubogim bądź łaskawym tchnieniem. Lilio Maryi Najświętszej, Kwiecie na Górze Kalwarii, Ukrzyżowanemu współczująca, Czaro, co woń wylewasz przed Najświętszym Sakramentem. Chwała niech będzie Ojcu, który cię stworzył, Synowi, który cię odkupił i Najwyższemu Duchowi Świętemu. Amen.

  Koronka do św. Klary (odmawia się tylko trzy dziesiątki)

  Na początku:
  Wierzę w Boga Ojca...
  Ojcze nasz...
  Zdrowaś Maryjo...
  Chwała Ojcu...

  Na dużych paciorkach:
  Wielbicielko Przenajświętszego Sakramentu
  - wspomagaj nas w kontemplacji Bożej Miłości.

  Na małych paciorkach:
  Święta Klaro miłością seraficką pałająca
  - wstawiaj się za nami.

  Modlitwa końcowa:
  O najmilsza Klaro, usłysz serdeczne westchnienia nasze
  - okaż nam swoją miłość.
  Klaro, wyjednaj nam pokój
  - Klaro niebiańska, módl się za nami.
  O Klaro wierna, Matko święta nasza
  - wejrzyj na córki Twoje pomocy żebrzące.
  Zwróć serca nasze do umiłowanego Twego, Jezusa Chrystusa
  - Zbawcy i Odkupiciela naszego.
  Spraw, abyśmy cześć Mu oddając wołały: Przybądź, o Jezu, pociągnij nas za sobą, abyśmy Miłosierdzie Twoje wyśpiewywać mogły, ze świętymi Twymi na wieki wieków. Amen.


  Nowenna do św. Klary: http://www.katolik.pl/do-swietych-franciszkanskich,22413,818,cz.html?idr=10611
 • Stanisław_Miłosz
  11.08.2017 11:58
  Maszym tefałszenom i tvf24 przydała by się taka patronka. Wbrew swojej woli i chęci od czasu do czasu zmuszany jestem do oglądania (lub słuchania, bo radia też to dotyczy) podobnych stacji. Idziesz na kawę, piwko, do sklepu, a tam leci - nie, nie kabareciek - leci szatański jazgot i wycie: zero informacji, 100%++ szczucia. A gdy rozmówca dziennikarza-funkcjonariusza antyrozumowego hejtu nieporadnie odpowiada to zawsze dostanie odpowiednie pytanie, na które jest możliwa odpowiednia odpowiedź.
 • Jan Roncalli
  11.08.2017 15:06
  Przeczytałem właśnie artykuł: http://gosc.pl/doc/2297436.Czym-rozni-sie-prorok-od-wrozbity. Szukałem też informacji na temat liczby sposobów wróżenia i dowiedziałem się np. że możliwe jest wróżenie z wypowiadanych słów co sugeruje, że kontrola urządzeń elektronicznych może służyć do tego celu, żeby taką kledonismancję i telepatię stosować. Wg Hi 1 i 2 szatan przemierza świat co sugeruje, że wiedza okultystów wg Pwt 13 i 18, Kpł 20, Łk 4,41; 2 Tes 2 pochodzi od niego celem zwodzenia ludzi na co wskazuje Paweł w 2 Tes. I należy to wg mnie traktować nie w kategorii zawodu jak w prawie stanowionym, lecz jako działalność antypaństwową służącą sektom i obcym ideologiom do rozpoznawania słabości Polaków i szerzenia podziałów społecznych co służy osłabieniu i rozpadowi narodu, państwa i Kościoła (wg Morgenthaua słabość państwa to zaproszenie do imperializmu i dlatego nie ma pewności czy na pewno należy winić obce mocarstwa za zabory, wojnę i komunizm czy raczej wyznać swoje grzechy tak jak w Wielkiej Pokucie) i jest celem szatana. Paweł pisze o umiłowaniu grzechu. Jeżeli jest przyzwolenie na grzech np. w prawie to niestety nie ma możliwości, żeby ludzie się od niego odwrócili. Uniemożliwienie popełnienia grzechu świadczy o odpowiedzialności za lud. Jeżeli tego nie ma to ludzie nie są narodem, a tam gdzie nie ma wspólnoty, nie ma też Kościoła (gdzie jest 50% niepraktykujących rozbijających wspólnotę Kościoła albo dlaczego większość dominicantes nie jest też comunicantes i czyni praktycznie to samo co ci niepraktykujący?), są ideologie, sekty i podziały. Muzułmanie nie wstydzą się swojego Boga. Czy my musimy? Gdzie jest Bóg tam jest wolność.
 • Gość
  12.08.2017 04:59
  Fajnie by było mieć taką patronkę 😁wybilaby głupoty z głowy całe NWO,prostytucję oto kolosalne kataklizmy społecznościowe.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  wiecej »