Nabożeństwo biblijne, które odprawi biskup Zdzisław Fortuniak, będzie głównym punktem poznańskich obchodów Dnia Judaizmu, który w niedzielę 17 stycznia już po raz trzynasty świętowany będzie przez Kościół katolicki w Polsce.
Pomocniczy biskup archidiecezji poznańskiej poprowadzi nabożeństwo w kościele św. Wojciecha. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele poznańskiej filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, która obchodziła w minionym roku 10. rocznicę wznowienia działalności. Na tegorocznego obchody Dnia Judaizmu w stolicy Wielkopolski złożą się również koncerty, które odbędą się w różnych miejscach Poznania w piątek, sobotę oraz w przyszły poniedziałek. Na repertuar jednego z nich złożą się pieśni żydowskie z Podola.
„Zapraszając na tegoroczne obchody Dnia Judaizmu, łączymy się w nadziei, że >>Abrahamowa ekumenia<< będzie uczyć Żydów, chrześcijan, także muzułmanów, wzajemnego szacunku dla siebie, dla odmiennych świadectw i dróg wiary oraz odpowiedzialności za siebie nawzajem” – uważa referent ds. Dialogu Międzyreligijnego w archidiecezji poznańskiej, ks. Jerzy Stranz. 10-lecie odrodzenia Gmina Żydowska w Poznaniu uświetniła w styczniu 2009 roku uroczystym wniesieniem do swojej siedziby po raz pierwszy po wojnie zwojów Tory – świętej księgi judaizmu, zawierającej pierwszych pięć biblijnych ksiąg Starego Testamentu. Miesiąc temu zaś, podczas obchodów świąt Chanuki, po raz pierwszy po kilkudziesięciu latach przerwy, czyli od czasów II wojny światowej, zapalono w Poznaniu publicznie menorę chanukową – dziewięcioramienny żydowski świecznik, jeden z najświętszych symboli judaizmu.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.