Łączenie bibliotek z innymi instytucjami w żadnym wypadku nie spowoduje likwidacji bibliotek - zadeklarował minister kultury Bogdan Zdrojewski po środowym spotkaniu z przedstawicielami polskich bibliotekarzy. Minister zapowiedział też "znaczące zwiększenie środków na zakupy dla bibliotek w 2010 roku".
W połowie grudnia do ministerstwa i mediów skierowano list protestacyjny przeciwko planowanym zmianom w prawie, które stworzą możliwość łączenia małych, lokalnych bibliotek z innymi instytucjami kultury. Takie postępowanie prowadzi do upadku lokalnych księgozbiorów - uważają sygnatariusze listu, wśród których są m.in. Julia Hartwig, Maria Janion, Krystyna Kofta, Wojciech Kuczok, Maria Nurowska, Eustachy Rylski, Andrzej Stasiuk i Olga Tokarczuk.
W środę Zdrojewski oświadczył, że planowane zmiany w prawie obejmują też zabezpieczenia dla bibliotek. "Ewentualne łączenie małych bibliotek z innymi instytucjami kultury ma służyć usprawnieniu ich działania, stworzeniu lepszego programu kulturalnego towarzyszącego podstawowej działalności biblioteki. Daję gwarancję, że nie będzie dochodziło do likwidacji bibliotek. Żadne zmiany nie zostaną dokonane bez zgody Krajowej Rady Bibliotecznej" - zapewnił Zdrojewski.
Minister podkreślał też, że proponowane zmiany są odpowiedzią na postulaty wysunięte przez środowisko podczas Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie i dotyczą nie tylko bibliotek, lecz wszystkich instytucji kultury i mają na celu umożliwienie ich łączenia tam, gdzie ma to uzasadnienie merytoryczne.
Minister Zdrojewski zapowiedział też, że w 2010 roku pula ministerialnych środków przeznaczonych na dofinansowanie zakupów nowych książek dla bibliotek zostanie zwiększona w stosunku do zeszłego roku. Dokładną sumę poznamy jednak dopiero w połowie lutego.
W ostatnich dniach, jak powiedział minister, resort sfinalizował umowy dotyczące doprowadzenia bezpłatnego szerokopasmowego internetu do wszystkich gminnych bibliotek publicznych i ich filii w Polsce. Jeszcze w tym roku zostanie on zrealizowany. Kontynuowany będzie też zainicjowany w 2009 roku program Infrastruktura Bibliotek, którego środki przeznaczone są na remonty i modernizację tych placówek.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.