W tym roku będziemy mieli wysoki wzrost gospodarczy

Silnikiem napędzającym wzrost gospodarczy jest konsumpcja prywatna, rosnąca o prawie 5 proc. w stosunku rocznym i wspierana wzrostami dochodów - wskazali ekonomiści z Departamentu Analiz Ekonomicznych BZ WBK. Ocenili, że w tym roku wzrost PKB wyniesie średnio ok. 4 proc.

Jak wynika z podanego w środę szybkiego szacunku GUS, Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2017 roku wzrósł o 3,9 proc. rok do roku oraz wzrósł o 1,1 proc. kwartał do kwartału wobec wzrostu w I kw. na poziomie 4,0 proc. w ujęciu rocznym.

"Wynik okazał się być nieco lepszy niż wynosiła mediana oczekiwań i naszym zdaniem to bardzo dobry odczyt, potwierdzający, że gospodarka pozostaje rozpędzona" - ocenili ekonomiści z Departamentu Analiz Ekonomicznych BZ WBK.

"Silnikiem napędzającym wzrost gospodarczy pozostała konsumpcja prywatna, rosnąca według naszych szacunków o prawie 5 proc. rok do roku i wspierana solidnymi wzrostami dochodów" - wskazali w komunikacie.

Jak ocenili, w inwestycjach prawdopodobnie powoli zaczyna się ożywienie. "Wzrost eksportu był również wysoki, jednak import przyspieszył jeszcze bardziej, w związku z czym saldo handlu zagranicznego pogorszyło się w II kw. (według danych o bilansie płatniczym, saldo towarów i usług w II kw. było o 6,3 mld zł niższe niż rok wcześniej). Dlatego naszym zdaniem wkład eksportu netto do wzrostu PKB powinien być lekko ujemny, chociaż, co ciekawe, wg dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS Marii Jeznach był on +lekko pozytywny+, choć słabszy niż w I kw." - wskazali.

Zdaniem ekspertów banku tempo wzrostu gospodarczego w II kw. było w "zasadzie zgodne z ostatnią projekcją NBP, więc dane nie powinny wpłynąć na perspektywy polityki pieniężnej".

"W kolejnych kwartałach wzrost konsumpcji może nieco spowolnić, ale inwestycje powinny się rozkręcać" - wskazali. W ich ocenie w tym roku wzrost PKB wyniesie średnio prawie 4 proc.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  16.08.2017 15:50
  Wzrost gospodarczy. Produkt brutto. Czy z przesypywania piasku z jednej skrzyni do drugiej, a gdy się już przesypie, z drugiej do pierwszej, a gdy się już przesypie z jednej do drugiej i tak dalej, coś przybywa? PKB rośnie, od każdego szusa łopatą liczy się jakiś podatek, z czego się Fiskus cieszy, fiskus i spekulanci giełowi. Ale coś przybywa? Nic. Nic oprócz od trzymania łopaty purchli i odcisków na dłoniach, które trzeba leczyć, opatrzyć, z czego lekarz, aptekarz, a bywa że i grabarz (gdy załopacimy się na smierć) - się cieszą, bo wszyscy mają z tego dolę, dolę ma też wszechobecny fiskus. Tyle jest warte PKB jako miara "wzrostu". Dopiero, gdy piasek sypniemy do cementu, dodamy wody, dobrze pomieszamy i beton wlejemy do jakieś formy czegoś użytecznego (fundamentu, ścian itd.) COŚ przybywa. Wartość tego "czegoś" jest prawdziwą miarą wzrostu. Czyli ważny jest produkt krajowy netto: bogacimy się (gdy przybywa na zaś), czy ubożejemy (gdy przejadamy z odłożonego) - jako osoby, społeczności, kraj, państwo.
  PKB jest wygodne - dla łupieżców (czasem jest nim państwo, ale zawsze tzw. inwestorzy). I w medialnym przekazie, bo: "A jednak się kręci".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  17°C Środa
  noc
  15°C Środa
  rano
  wiecej »