Z apelem do wszystkich Polaków, aby zaangażowali się w inicjatywy zmierzające do obrony kultury i piękna polszczyzny - zwracają się biskupi polscy w liście pasterskim, który w niedzielę będzie odczytany we wszystkich kościołach.
Hierarchowie podkreślają w nim, że "język ojczysty to bezcenne dobro każdego narodu", wyraża się w nim jego "zbiorowa pamięć, tradycja i kultura". "Język jednoczy naród, pozwala budować jego moralną siłę i trwać, mimo zmiennych kolei losów. Jako synteza wartości narodowych stanowi podstawę tożsamości narodu" - głosi list biskupów udostępniony PAP.
W liście "Bezcenne dobro języka ojczystego" biskupi podkreślają, że niezrównanym mistrzem polskiej mowy był papież Jan Paweł II. Zachęcają, by mówienie na co dzień pięknym językiem polskim stało się troską wszystkich, a szczególnie osób publicznych na każdym poziomie i stanowisku. Episkopat Polski przypomina, że język polski ukształtowany przez wieki naszych dziejów, "należy do narodowej skarbnicy kultury". "Broniliśmy go, gdy był zagrożony. Po utracie niepodległości zaborcy eliminowali język polski ze szkół i urzędów. Chcieli w ten sposób zapanować nad społeczeństwem polskim nie tylko politycznie, ale także kulturowo" - przypominają biskupi.
Hierarchowie podkreślają decydującą rolę Kościoła, który ponad granicami zaborów jednoczył Polaków przez tę samą wiarę, kulturę religijną i język.
Zdaniem biskupów współczesny świat, o którym mówi się, że jest "globalną wioską", zbyt łatwo pozwala się zdominować przez negatywny model kultury masowej, "narzucany w radiu i telewizji". "Postępująca komputeryzacja społeczeństwa oraz rozwój elektronicznych środków komunikacji często prowadzą do zubożenia języka. Zjawisko to obejmuje wszystkie grupy społeczne" - piszą w liście biskupi.
W ocenie hierarchów, szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest wulgaryzacja języka i lekceważenie kultury narodowej. "Jesteśmy świadkami wprowadzania do przestrzeni publicznej zwrotów prymitywnych i obraźliwych, niegodnych chrześcijanina i Polaka. Tradycję narodową przedstawia się w sposób karykaturalny, zaś o bohaterach mówi się z pogardą. Bolesną i niebezpieczną tego konsekwencją jest niepokojący brak szacunku dla dziejów i dokonań własnego narodu" - podkreślają biskupi.
Hierarchowie dziękują ludziom kultury, którzy "dbają, by ich zamysł i myśl zostały oddane w piękny, zachwycający sposób, budujący przestrzeń wzajemnego ubogacenia i dobra". Słowa podziękowania hierarchowie kierują także do polonistów i bibliotekarzy. Z uznaniem odnoszą się do plebiscytu "Mistrz mowy polskiej", "Dyktanda Ogólnopolskiego" oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.