Reklama

Papież honorowym obywatelem Fryzyngi

Przed południem 16 stycznia Benedykt XVI otrzymał obywatelstwo honorowe miasta Fryzyngi. „Gott Vergelt´s“ (Bóg zapłać) – powiedział w dialekcie papież dziękując za wyróżnienie.

Reklama

W uroczystości, która odbyła się w Watykanie uczestniczyła delegacja miasta z jej burmistrzem Dieterem Thalhammerem, oraz arcybiskup Monachium i Fryzyngi abp Reinhard Marx oraz kard. Friedrich Wetter.

„Trochę żartem mogę powiedzieć, że od dawna dowodziłem swej sympatii i więzi z Fryzyngą, gdyż od 1977 r. w swoim biskupim a później papieskim herbie umieściłem Murzyna z Fryzyngi” – zaznaczył papież i wyraził radość ze spotkania z władzami miasta, jego mieszkańcami i arcybiskupami. Ojciec Święty w podziękowaniu przypomniał katedrę w Fryzyndze, jako „miejscu modlitwy, wiedzy i kultury”. Podkreślił swoje przywiązanie do miejsca, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie.

Jeszcze przed wyjazdem do Rzymu abp Marx wyraził swoją radość z przyznania papieżowi honorowego obywatelstwa tego biskupiego miasta. „Życie kard. Joseph Ratzinger było z Fryzyngą bardzo mocno związane” – przypomniał hierarcha.

Liczącej 72. osoby delegacji towarzyszyła miejscowa orkiestra dęta, która wykonała m. in. „Marsz straży pożarnej” i inne bawarskie utwory. Obok dyplomu papież otrzymał wizerunek św. Korbiniana z brązu.

Jutro w czasie tradycyjnej modlitwy Anioł Pański orkiestra zagra papieżowi hymn Bawarii.

Jak poinformował burmistrz miasta w przyszłości planowany jest pomnik Benedykta XVI, który stanie na palcu przed katedrą.

Licząca 47 800 mieszkańców Fryzynga (Freising) jest jednym z najstarszych miast bawarskich. Joseph Ratzinger mieszkał tu jako student seminarium duchownego, wykładowca, teolog, arcybiskup i kardynał. 29 czerwca 1951 r. z rąk kardynała Michaela von Faulhabera przyjął święcenia kapłańskie, następnie przez rok pracował w seminarium duchownym jako wykładowca i przy katedrze prowadził grupę młodzieżową. W latach 1954-57 wykładał dogmatykę i teologię w Wyższej Szkole Filozoficzno-Teologicznej.

Ratzinger powrócił do Fryzyngi po pobycie na uniwersytecie w Bonn i innych, gdzie pracował jako wykładowca. 24 czerwca 1977 r. na Marienplatz przywitano Jozepha Ratzingera jako nowego arcybiskupa Monachium i Fryzyngi, a we wrześniu jako kardynała archidiecezji.

Jako arcybiskup i kardynał wielokrotnie uczestniczył tu w obchodach św. Korbiniana, w święceniach seminarzystów, przewodniczył zebraniom biskupów.

Jako prefekt Kongregacji Nauki i Wiary nieoficjalnie odwiedzał przyjaciół i znajomych. Z herbu miasta Fryzyngi Benedykt XVI przyjął niektóre elementy swojego herbu papieskiego: Murzyna, niedźwiedzia i muszlę. Ostatni raz przebywał w tym mieście podczas swojej pielgrzymki do Bawarii 14 września 2006 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
6°C Sobota
dzień
6°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
2°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama