Reklama

Wkrótce festiwal "Schola Cantorum"

Dawne pieśni, historia miłosna francuskiego rycerza, odkrywanie partytury śpiewogry z XIII wieku oraz muzyka, plastyka, taniec i teatr wypełnią rozpoczynający się niebawem w Kaliszu 32. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum".

Reklama

Podczas koncertu inauguracyjnego 26 stycznia młodzi artyści po raz pierwszy w historii "Scholi" wykonają fragment średniowiecznego spektaklu - zapowiada dyrektor festiwalu Grażyna Dziedziak. Dodała, że jest to pomysł wykładowcy na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Tomasza Dobrzańskiego.

Na tegorocznym festiwalu zostanie pokazany fragment średniowiecznego teatru, w sztuce "Gra o Robercie i Marion" Adama de la Halle. "Jest to śpiewogra szczególnie ważna dla historii teatru" - mówił Dobrzański. Jak wyjaśnił, sztuki teatralne tego średniowiecznego truwera należą do najwcześniejszych utworów nowożytnego teatru, które oderwały się już zupełnie od swoich kościelnych korzeni. "Mają całkiem świecką, zwłaszcza erotyczną i krotochwilną tematykę" - dodał Dobrzański.

Tematem śpiewogry jest pasterska sielanka na łonie natury, zabawy pasterzy, miłość tytułowych bohaterów oraz epizod pasterki z rycerzem. Fragment utworu wykonają zarówno uczniowie jak i jurorzy. Partie instrumentalne zagrają Agata Sapiecha (fidel) i Tomasz Dobrzański (dudy).

32. edycję "Scholi" zdominują zespoły instrumentalne. Lista zakwalifikowanych zespołów została już zamknięta. Wiadomo, że w styczniu przyjedzie 26 zespołów, dla których "Schola" jest najważniejszym polskim festiwalem. "Ciekawostką jest to, że pojawią się zespoły, które wystąpią w dwóch kategoriach, a to oznacza, że w przygotowania do festiwalu bardzo się zaangażowały" - mówi Dziedziak.

Na kaliski festiwal przyjeżdża zwykle kilkuset uczniów z wielu województw, grających i śpiewających w zespołach instrumentalnych, wokalnych, kameralnych i wokalno-instrumentalnych. Jury przyznaje Puchar Ministra Edukacji Narodowej oraz złote, srebrne i brązowe "Harfy Eola" - statuetki przedstawiające harfę, której struny porusza wiatr.

W 31. dotychczasowych edycjach festiwalu wzięło udział ponad tysiąc zespołów i około 20 tysięcy młodych artystów. Prezentowany w Kaliszu dorobek artystyczny pozwala najlepszym na występy z zespołami profesjonalnymi.

Laureaci otrzymują też prawo uczestnictwa w prestiżowych imprezach: Międzynarodowym Festiwalu Muzykującej Młodzieży "Bydgoskie Impresje Muzyczne", Turnieju Chórów "Legnica Cantat" i koncercie promocyjnym w ramach Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie.

Według obserwatorów, kaliski festiwal stwarza jego uczestnikom "profesjonalne warunki oraz przyjazną atmosferę". Młodzi muzycy i śpiewacy oraz tancerze ubrani w stroje z dawnych epok, prezentują tutaj polskie i europejskie utwory mistrzów średniowiecza, renesansu i późnego baroku.

Schola ma charakter czysto amatorski - nie mogą występować na niej uczniowie szkół muzycznych. To jedyna w kraju tego typu impreza konkursowa dla uczniów, organizowana w czasie ferii zimowych. Mogą wtedy zwiedzać wystawy, muzea i bawić się na dyskotekach.

Jury ocenia u młodych artystów przede wszystkim zgodność prezentowanej przez nich muzyki i tańca oraz stroju z daną epoką, dobór i opracowanie repertuaru, intonację, ogólny wyraz artystyczny i interpretację stylów muzyki dawnej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama